| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes i finanse > Leasing zwrotny najlepszy dla atrakcyjnych nieruchomości

Leasing zwrotny najlepszy dla atrakcyjnych nieruchomości

Leasing zwrotny pozwala na odblokowanie środków zamrożonych w posiadanej nieruchomości, które firma może przeznaczyć na inwestycje. Taką transakcję można sfinalizować w ciągu trzech tygodni.

- Podobnie jak w przypadku klasycznego leasingu, nie chcemy konkurować z bankami. Chcemy, by nasze oferty się uzupełniały. Warto jednak dodać, że wspomniana kwota 1 mln zł jest tylko przykładowa, bo w praktyce takich transakcji nie spotykamy, ponieważ koszty przygotowania transakcji o wartości 1 mln zł, zarówno dla firmy leasingowej, jak i dla klienta, są zbyt duże. Taką kwotę firma bez problemu dostanie w banku w formie kredytu inwestycyjnego czy hipotecznego.

• Jakiej wielkości transakcje są więc finansowane leasingiem zwrotnym?

- Prawdziwy rynek leasingu zwrotnego nieruchomości zaczyna się od 4 mln zł, choć jednorazowo zdarzają się oczywiście transakcje o niższej wartości.

• Jakiego typu obiekty firma leasingowa przyjmie w leasing zwrotny?

- Przede wszystkim budynki biurowe. Tego typu obiekty zazwyczaj wynajmowane są przez co najmniej kilka firm, dzięki czemu rozprasza się ryzyko firmy leasingowej. Inną kategorią są nieruchomości handlowe - centra, galerie handlowe, supermarkety. W tym przypadku ryzyko jest jeszcze mniejsze, bo najemców w takich obiektach jest zazwyczaj kilkudziesięciu.

Z naszego punktu widzenia bardzo atrakcyjne są też obiekty logistyczne, których w Polsce po prostu brakuje, a także hale magazynowe firm produkcyjnych czy handlowych.

• Czy można wziąć w leasing zwrotny budynki przemysłowe?

- Takich transakcji jest coraz więcej. Sięgając po leasing firmy produkcyjne chcą przede wszystkim zmienić obraz swojego bilansu. Leasing zwrotny pozwala bowiem rozłożyć obciążenie związane z posiadaną nieruchomością na dłuższy, ponad dziesięcioletni okres. Prawdą jest, że hale produkcyjne są postrzegane przez nas jako mniej atrakcyjnie, ale w takiej sytuacji większą uwagę przy ocenie ryzyka transakcji zwracamy nie na aktywo, czyli nieruchomość, ale na kondycję finansową firmy i otoczenie rynkowe, w którym działa.

• Atrakcyjna nieruchomość to podstawowy warunek, by skorzystać z leasingu zwrotnego. Jakie inne warunki musi spełnić firma starająca się o finansowanie?

- Wymagamy, żeby firma prowadziła działalność gospodarczą co najmniej rok.

• Co się dzieje się z nieruchomością po wygaśnięciu umowy leasingu?

- To zależy od rodzaju leasingu. W leasingu finansowym i operacyjnym klient zobowiązany jest odkupić od firmy leasingowej nieruchomość. W leasingu pozabilansowym klient posiada tylko opcję odkupu obiektu.

• Na jaki okres podpisywane są umowy leasingu zwrotnego?

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Karol Siergiej

Radca prawny, wspólnik kancelarii obsługującej osoby fizyczne oraz przedsiębiorców i inne podmioty (w tym lecznicze). Przez pięć lat był zatrudniony jako specjalista w Okręgowym Inspektoracie Pracy w Olsztynie. Specjalizuje się w prawie pracy, ubezpieczeniach społecznych, prawie cywilnym a także prawie i postępowaniu administracyjnym (w szczególności problematyce legalizacji pobytu cudzoziemców na terenie RP). Autor licznych publikacji, doświadczony szkoleniowiec.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK