REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Inwestycja powinna być płynna i bezpieczna

Maciej Bednarek
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Alternatywnym dla lokat bankowych sposobem lokowania nadwyżek finansowych firm są fundusze inwestycyjne. Można na nich zyskać więcej, ale ta forma inwestowania niesie ryzyko.

Porównując wyniki funduszy inwestycyjnych z oprocentowaniem lokat bankowych dla przedsiębiorstw te pierwsze prezentują się wyraźnie atrakcyjniej. Tak przynajmniej było w ostatnich kilku latach. Obu sposobów lokowania pieniędzy nie można jednak ze sobą porównywać. W okresie giełdowej hossy fundusze potrafią zarabiać po kilkadziesiąt procent rocznie. Mowa tu oczywiście o funduszach o ryzykownych strategiach, a więc inwestujących w części lub całości na rynku akcji. Z kolei oprocentowanie lokat bankowych to najwyżej 3-4 proc. w skali roku. Co więcej, w przypadku zerwania lokaty przed terminem traci się prawo do odsetek. Jej zaletą jest na pewno bezpieczeństwo inwestycji - z góry określona stopa zwrotu, czego nie można powiedzieć o funduszach. W czasie korekty czy bessy na takiej inwestycji równie dobrze można stracić, a na straty firma nie może sobie pozwolić.

REKLAMA

- Nadwyżki finansowe firm są zwykle lokowane na krótkie okresy, po czym środki te są pożytkowane na statutową działalność - inwestycje w majątek obrotowy i trwały. Stąd firmy prowadzące określoną działalność, jeśli zdecydują się lokować nadwyżki w fundusze inwestycyjne, powinny wybierać te produkty, które charakteryzują się wysokim bezpieczeństwem i płynnością - mówi Piotr Banasik, specjalista w departamencie centrum inwestycyjnego Deutsche Bank PBC.

Pieniężne i obligacji

Do takich produktów zaliczane są fundusze pieniężne i obligacji. Pierwsze inwestują m.in. w bony skarbowe, lokaty bankowe, obligacje skarbowe, drugie w bony i obligacje skarbowe oraz papiery dłużne emitowane przez przedsiębiorstwa.

- Krótkoterminowe lokowanie nadwyżek w jednostki funduszy jest efektywną formą przejściowego zagospodarowania środków. Atutem jest fakt, że inwestując w fundusze, firma nie musi zatrudniać specjalistów od inwestycji. W przypadku inwestycji krótkoterminowych, np. sześciomiesięcznych, najrozsądniejszym rozwiązaniem wydaje się zakup jednostek funduszu pieniężnego stanowiącego alternatywę dla lokat bankowych. Rzadko spotykaną formą lokowania nadwyżek są inwestycje w fundusze o podwyższonym ryzyku - zrównoważone i akcyjne. Należy pamiętać, że inwestycje w tę grupę funduszy powinien charakteryzować długi horyzont czasowy - radzi Piotr Banasik.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ryzyko zawsze istnieje

Mimo że fundusze obligacji i pieniężne cechuje stosunkowo niskie ryzyko inwestycyjne, nigdy nie można go wykluczyć.

- W przypadku funduszy pieniężnych ryzyko inwestycyjne praktycznie nie występuje. Są to fundusze inwestujące wyłącznie w krótkoterminowe instrumenty finansowe. Może się w nich pojawić minimalne ryzyko kredytowe, gdy fundusz zainwestuje w papiery wartościowe wyemitowane przez przedsiębiorstwo. Bardzo dobra sytuacja gospodarcza to ryzyko jednak minimalizuje - mówi Dariusz Lasek, zarządzający w Union Investment TFI.

W funduszach obligacji pojawia się natomiast ryzyko stopy procentowej. W zależności od poziomu inflacji zmieniają się ceny obligacji. Ryzyko inwestycyjne jest już na tyle duże, że firma nie powinna kupować jednostek tej grupy funduszy w każdej chwili. Za każdym razem należy obserwować sytuację gospodarczą, poziom inflacji i stóp procentowych.

- Do tej pory inflacja w Polsce była niska, ale niskie były też stopy procentowe, co powodowało, że na obligacjach nie można było dużo zarobić. Teraz inflacja zaczyna rosnąć, rentowności obligacji zaczynają rosnąć, ale paradoksalnie nie jest to dobre dla wyników funduszy obligacyjnych. Wynika to z tego, że kiedy rentowności obligacji rosną, spadają ich ceny, a jak ceny spadają, to traci się na obligacjach znajdujących się w portfelu - wyjaśnia Dariusz Lasek.

Jego zdaniem inwestowanie w te fundusze przez co najmniej najbliższe pół roku nie będzie najlepszym rozwiązaniem.

- Spodziewamy się dalszego wzrostu inflacji i następnych podwyżek stóp procentowych - w końcu 2007 roku i w 2008 roku w sumie o 1,25 pkt proc. Inwestycja w obligacje będzie korzystna wówczas, kiedy rynek wejdzie w trend spadających inflacji i stóp procentowych - radzi ekspert Union Investment TFI.

Alternatywą może być zainwestowanie na rynku zagranicznym. W większości krajów obserwujemy obecnie wzrost stóp procentowych. Są jednak kraje, które znajdują się w innym cyklu koniunkturalnym. Przykładowo Turcja obniża stopy. Można więc pomyśleć o funduszach inwestujących na zagranicznych rynkach obligacji.

Wyniki wybranych funduszy dla firm

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

MACIEJ BEDNAREK

maciej.bednarek@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA