| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes i finanse > Inwestycja powinna być płynna i bezpieczna

Inwestycja powinna być płynna i bezpieczna

Alternatywnym dla lokat bankowych sposobem lokowania nadwyżek finansowych firm są fundusze inwestycyjne. Można na nich zyskać więcej, ale ta forma inwestowania niesie ryzyko.

W funduszach obligacji pojawia się natomiast ryzyko stopy procentowej. W zależności od poziomu inflacji zmieniają się ceny obligacji. Ryzyko inwestycyjne jest już na tyle duże, że firma nie powinna kupować jednostek tej grupy funduszy w każdej chwili. Za każdym razem należy obserwować sytuację gospodarczą, poziom inflacji i stóp procentowych.

- Do tej pory inflacja w Polsce była niska, ale niskie były też stopy procentowe, co powodowało, że na obligacjach nie można było dużo zarobić. Teraz inflacja zaczyna rosnąć, rentowności obligacji zaczynają rosnąć, ale paradoksalnie nie jest to dobre dla wyników funduszy obligacyjnych. Wynika to z tego, że kiedy rentowności obligacji rosną, spadają ich ceny, a jak ceny spadają, to traci się na obligacjach znajdujących się w portfelu - wyjaśnia Dariusz Lasek.

Jego zdaniem inwestowanie w te fundusze przez co najmniej najbliższe pół roku nie będzie najlepszym rozwiązaniem.

- Spodziewamy się dalszego wzrostu inflacji i następnych podwyżek stóp procentowych - w końcu 2007 roku i w 2008 roku w sumie o 1,25 pkt proc. Inwestycja w obligacje będzie korzystna wówczas, kiedy rynek wejdzie w trend spadających inflacji i stóp procentowych - radzi ekspert Union Investment TFI.

Alternatywą może być zainwestowanie na rynku zagranicznym. W większości krajów obserwujemy obecnie wzrost stóp procentowych. Są jednak kraje, które znajdują się w innym cyklu koniunkturalnym. Przykładowo Turcja obniża stopy. Można więc pomyśleć o funduszach inwestujących na zagranicznych rynkach obligacji.

Wyniki wybranych funduszy dla firm

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

MACIEJ BEDNAREK

maciej.bednarek@infor.pl

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Bogusz

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK