| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes i finanse > Reklama w sieci

Reklama w sieci

Rynek reklamy w internecie rozwija się znacznie szybciej niż w telewizji czy prasie. Dlatego specjaliści zachęcają do e-marketingu. Skuteczna reklama w sieci może przynieść sukces nie tylko w wirtualnym biznesie. Pamiętać trzeba jednak o zakazie reklamy alkoholu, papierosów, leków oraz o dobrych obyczajach.


W polskiej sieci nie wolno reklamować alkoholu (z wyjątkiem piwa), papierosów (oprócz miejsc dystrybucji) oraz leków na receptę. Reklamę w internecie obowiązują takie same zasady jak reklamę w innych mediach (w prasie, radiu czy telewizji). Poza tym prawo konsumenckie zawiera ograniczenia co do formy i treści, w jakich może być przedstawiana reklama. Nie może ona wprowadzać internautów w błąd i przedstawiać towarów w sposób niezgodny ze stanem rzeczywistym (np. przypisywać mu właściwości, których nie posiada). Reklama w sieci nie może również naruszać dobrych obyczajów i godności człowieka poprzez odnoszenie się do religii, treści rasistowskich czy utartych stereotypów. Nie może być też uciążliwa dla internautów. Niestety, zakaz uciążliwości reklamy jest w sieci nagminnie łamany. Niemal każdy, kto nawet od czasu do czasu surfuje po sieci, trafia na latające kursory czy wyskakujące co kilka sekund okienka z promocjami.

Właściciel reklamy, który narusza takie ograniczenia, popełnia wykroczenie (grozi mu za to kara do miesiąca aresztu lub do 5 tys. zł grzywny). Jest ono ścigane dopiero na wniosek pokrzywdzonego, lecz prawie nikt z takiego uprawnienia nie korzysta. Zdecydowanie surowiej mogą być ukarani reklamodawcy produktów alkoholowych (od 10 do 500 tys. zł grzywny) czy tytoniowych (do 200 tys. zł grzywny i/lub ograniczanie wolności).

Strona www to wizytówka każdego przedsiębiorcy. Nawet witryna z krótkim opisem firmy, zakresem działalności i danymi kontaktowymi może być skuteczniejszą reklamą niż ogłoszenia zamieszczane w niektórych tytułach prasowych czy na billboardach. Warto więc zadbać, aby internauci, którzy przeszukują sieć w poszukiwaniu towarów lub usług, bez problemu trafili na naszą ofertę.

Sposobów na reklamę w internecie jest wiele. Niezależnie od tego, na który padnie nasz wybór, zawsze będzie on trafny, gdy korzyści z reklamy będą większe niż poniesione na nią nakłady. Jeśli chcemy, by nasza oferta handlowa została szybko dostrzeżona przez użytkowników internetu, należy skorzystać z usługi pozycjonowania stron www (z ang. Web Positioning). To działanie, którego celem jest wypromowanie danego serwisu na jak najwyższe pozycje w wynikach wyszukiwania przeglądarek internetowych (gdy internauta wpisze w niej określone słowa lub frazy, pozycjonowana strona wyświetli się jako jedna z pierwszych w wynikach wyszukiwania). Zdaniem wielu ekspertów, jest to najlepsza forma reklamy w internecie, bo nie polega na natarczywym i nielubianym przez konsumentów zaskakiwaniu ich pojawiającymi się okienkami czy rozwijającymi się bannerami.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Personel i Zarządzanie 4/201730.03 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

TomTom

Założona w 1991 firma TomTom (AEX:TOM2) jest wiodącym na świecie dostawcą produktów i usług lokalizacyjnych i nawigacyjnych ukierunkowanym na dostarczenie wszystkim kierowcom najlepszych na świecie rozwiązań nawigacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »