| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes i finanse > Reklama w sieci

Reklama w sieci

Rynek reklamy w internecie rozwija się znacznie szybciej niż w telewizji czy prasie. Dlatego specjaliści zachęcają do e-marketingu. Skuteczna reklama w sieci może przynieść sukces nie tylko w wirtualnym biznesie. Pamiętać trzeba jednak o zakazie reklamy alkoholu, papierosów, leków oraz o dobrych obyczajach.


W polskiej sieci nie wolno reklamować alkoholu (z wyjątkiem piwa), papierosów (oprócz miejsc dystrybucji) oraz leków na receptę. Reklamę w internecie obowiązują takie same zasady jak reklamę w innych mediach (w prasie, radiu czy telewizji). Poza tym prawo konsumenckie zawiera ograniczenia co do formy i treści, w jakich może być przedstawiana reklama. Nie może ona wprowadzać internautów w błąd i przedstawiać towarów w sposób niezgodny ze stanem rzeczywistym (np. przypisywać mu właściwości, których nie posiada). Reklama w sieci nie może również naruszać dobrych obyczajów i godności człowieka poprzez odnoszenie się do religii, treści rasistowskich czy utartych stereotypów. Nie może być też uciążliwa dla internautów. Niestety, zakaz uciążliwości reklamy jest w sieci nagminnie łamany. Niemal każdy, kto nawet od czasu do czasu surfuje po sieci, trafia na latające kursory czy wyskakujące co kilka sekund okienka z promocjami.

Właściciel reklamy, który narusza takie ograniczenia, popełnia wykroczenie (grozi mu za to kara do miesiąca aresztu lub do 5 tys. zł grzywny). Jest ono ścigane dopiero na wniosek pokrzywdzonego, lecz prawie nikt z takiego uprawnienia nie korzysta. Zdecydowanie surowiej mogą być ukarani reklamodawcy produktów alkoholowych (od 10 do 500 tys. zł grzywny) czy tytoniowych (do 200 tys. zł grzywny i/lub ograniczanie wolności).

Strona www to wizytówka każdego przedsiębiorcy. Nawet witryna z krótkim opisem firmy, zakresem działalności i danymi kontaktowymi może być skuteczniejszą reklamą niż ogłoszenia zamieszczane w niektórych tytułach prasowych czy na billboardach. Warto więc zadbać, aby internauci, którzy przeszukują sieć w poszukiwaniu towarów lub usług, bez problemu trafili na naszą ofertę.

Sposobów na reklamę w internecie jest wiele. Niezależnie od tego, na który padnie nasz wybór, zawsze będzie on trafny, gdy korzyści z reklamy będą większe niż poniesione na nią nakłady. Jeśli chcemy, by nasza oferta handlowa została szybko dostrzeżona przez użytkowników internetu, należy skorzystać z usługi pozycjonowania stron www (z ang. Web Positioning). To działanie, którego celem jest wypromowanie danego serwisu na jak najwyższe pozycje w wynikach wyszukiwania przeglądarek internetowych (gdy internauta wpisze w niej określone słowa lub frazy, pozycjonowana strona wyświetli się jako jedna z pierwszych w wynikach wyszukiwania). Zdaniem wielu ekspertów, jest to najlepsza forma reklamy w internecie, bo nie polega na natarczywym i nielubianym przez konsumentów zaskakiwaniu ich pojawiającymi się okienkami czy rozwijającymi się bannerami.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ireneusz Matusiak

Radca Prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK