REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wiarygodność trzeba budować od początku firmy

MM
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jak przekonać kontrahentów, że mają do czynienia z solidną firmą? Jak wejść na rynek z opinią rzetelnego płatnika? Przedsiębiorca, który poważnie myśli o rozwoju swojej firmy, powinien już dziś zadbać o budowanie wiarygodności i pozytywnej historii finansowej.

Właściciele firm nie ukrywają, że najwygodniejszą dla nich formą finansowania transakcji jest kredyt kupiecki. Z pewnością jest to dobre rozwiązanie dla kupującego, jednak dla drugiej strony umowy wiąże się z dużym ryzykiem - co stanie się, jeśli kontrahent okaże się nierzetelny i fakturę ureguluje z dużym opóźnieniem lub nie zapłaci jej wcale? Jeśli nawet przedsiębiorcy zdecydują na odraczenie płatności, to w przypadku krótkiej współpracy zazwyczaj termin płatności nie jest dłuższy niż siedem dni.

REKLAMA

Wizytówka płatności

Jednym ze sposobów, by partnerzy handlowi od początku traktowali daną firmę jako wiarygodną, jest prezentacja jej zachowań przy realizowaniu dotychczasowych płatności.

- Najlepiej samemu zadbać o swoją pozytywną historię finansową. Takie możliwości dają biura informacji gospodarczej, które gromadzą dane nie tylko o dłużnikach, ale także o rzetelnych płatnikach. Umieszczenie danych w BIG nie tylko może ułatwić uzyskanie znacznie dłuższych terminów płatności, ale także pomoże wynegocjować lepsze warunki udzielenia kredytów w banku, czy korzystniejsze zasady korzystania z usług, na przykład telekomunikacyjnych - wyjaśnia Iwona Janeczek, prezes Europejskiego Rejestru Informacji Finansowej BIG.

Prosty scenariusz

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Scenariusz budowania swojej wiarygodności nie jest skomplikowany. Firma, która terminowo spłaca swoje zobowiązania, może zwrócić się do wierzyciela - innej firmy będącej jej kontrahentem, banku czy firmy leasingowej - o przekazanie do BIG informacji o uregulowaniu należności.

Dla przykładu - jeśli przedsiębiorca bez opóźnień spłacał wszystkie raty kredytu, może poprosić bank, aby umieścił w biurze informacji gospodarczej zapis, że terminowo uregulował swoje zobowiązanie. Bank wpisze wtedy tę informację do rejestru. Europejski Rejestr Informacji Finansowej BIG (jedno z trzech działających w Polsce biur informacji gospodarczej) nie pobiera za tą usługę żadnych opłat. Potem w każdej chwili taki przedsiębiorca będzie mógł poprosić ERIF, aby wystawił zaświadczenie, że jest on solidnym płatnikiem. Zgodnie z ustawą regulującą funkcjonowanie BIG takie zaświadczenie można dwa razy w roku otrzymać za darmo.

Aby uzyskać informacje na temat procedury związanej z umieszczeniem danych w BIG najlepiej skontaktować się z jednym z biur działających w Polsce (ERIF BIG, InfoMonitor BIG, KRD BIG). Na wniosek przedsiębiorcy wierzyciel umieści dane o spłacie w systemie BIG i zacznie on budować swoją pozytywną historię finansową.

Dzięki temu znacznie szybciej i łatwiej może on otrzymać kredyt lub pożyczkę. Instytucje finansowe mogą na przykład zrezygnować z dodatkowych zabezpieczeń. Dostawcy usług mogą premiować rzetelnych płatników niższymi cenami lub przykładowo rezygnacją z pobierania kaucji. Warto więc budować swoją pozytywną historię płatniczą.

(MM)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA