| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes i finanse > Wiarygodność trzeba budować od początku firmy

Wiarygodność trzeba budować od początku firmy

Jak przekonać kontrahentów, że mają do czynienia z solidną firmą? Jak wejść na rynek z opinią rzetelnego płatnika? Przedsiębiorca, który poważnie myśli o rozwoju swojej firmy, powinien już dziś zadbać o budowanie wiarygodności i pozytywnej historii finansowej.


Właściciele firm nie ukrywają, że najwygodniejszą dla nich formą finansowania transakcji jest kredyt kupiecki. Z pewnością jest to dobre rozwiązanie dla kupującego, jednak dla drugiej strony umowy wiąże się z dużym ryzykiem - co stanie się, jeśli kontrahent okaże się nierzetelny i fakturę ureguluje z dużym opóźnieniem lub nie zapłaci jej wcale? Jeśli nawet przedsiębiorcy zdecydują na odraczenie płatności, to w przypadku krótkiej współpracy zazwyczaj termin płatności nie jest dłuższy niż siedem dni.

Jednym ze sposobów, by partnerzy handlowi od początku traktowali daną firmę jako wiarygodną, jest prezentacja jej zachowań przy realizowaniu dotychczasowych płatności.

- Najlepiej samemu zadbać o swoją pozytywną historię finansową. Takie możliwości dają biura informacji gospodarczej, które gromadzą dane nie tylko o dłużnikach, ale także o rzetelnych płatnikach. Umieszczenie danych w BIG nie tylko może ułatwić uzyskanie znacznie dłuższych terminów płatności, ale także pomoże wynegocjować lepsze warunki udzielenia kredytów w banku, czy korzystniejsze zasady korzystania z usług, na przykład telekomunikacyjnych - wyjaśnia Iwona Janeczek, prezes Europejskiego Rejestru Informacji Finansowej BIG.

Scenariusz budowania swojej wiarygodności nie jest skomplikowany. Firma, która terminowo spłaca swoje zobowiązania, może zwrócić się do wierzyciela - innej firmy będącej jej kontrahentem, banku czy firmy leasingowej - o przekazanie do BIG informacji o uregulowaniu należności.

Dla przykładu - jeśli przedsiębiorca bez opóźnień spłacał wszystkie raty kredytu, może poprosić bank, aby umieścił w biurze informacji gospodarczej zapis, że terminowo uregulował swoje zobowiązanie. Bank wpisze wtedy tę informację do rejestru. Europejski Rejestr Informacji Finansowej BIG (jedno z trzech działających w Polsce biur informacji gospodarczej) nie pobiera za tą usługę żadnych opłat. Potem w każdej chwili taki przedsiębiorca będzie mógł poprosić ERIF, aby wystawił zaświadczenie, że jest on solidnym płatnikiem. Zgodnie z ustawą regulującą funkcjonowanie BIG takie zaświadczenie można dwa razy w roku otrzymać za darmo.

Aby uzyskać informacje na temat procedury związanej z umieszczeniem danych w BIG najlepiej skontaktować się z jednym z biur działających w Polsce (ERIF BIG, InfoMonitor BIG, KRD BIG). Na wniosek przedsiębiorcy wierzyciel umieści dane o spłacie w systemie BIG i zacznie on budować swoją pozytywną historię finansową.

Dzięki temu znacznie szybciej i łatwiej może on otrzymać kredyt lub pożyczkę. Instytucje finansowe mogą na przykład zrezygnować z dodatkowych zabezpieczeń. Dostawcy usług mogą premiować rzetelnych płatników niższymi cenami lub przykładowo rezygnacją z pobierania kaucji. Warto więc budować swoją pozytywną historię płatniczą.

(MM)

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Chałas i Wspólnicy

Kancelaria Prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK