| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes i finanse > Oferta banków dla przedsiębiorstw

Oferta banków dla przedsiębiorstw

Spośród produktów depozytowych dla firm najwyżej oprocentowane są konta oszczędnościowe. Wybierając fundusze inwestycyjne właściciele firm powinni pamiętać, że jest to inwestycja o dłuższym czasie i większym ryzyku.


Z roku na rok powiększa się oferta depozytowa dla przedsiębiorców. Jednak w porównaniu z kosztem pozyskania i obsługi kredytów przez małe firmy zysk z lokat terminowych, rachunków typu overnight czy bezpiecznych funduszy inwestycyjnych jest więcej niż skromny. Z drugiej strony przechowywanie pieniędzy tylko na rachunku bieżącym to zwykłe zamrażanie gotówki.

Warto więc szukać sposobów na bezpieczne pomnażanie nadwyżek finansowych.

Najbardziej popularnym produktem depozytowym wśród firm są nadal lokaty terminowe. W zależności od kwoty lokaty, okresu, na jaki deponowane są pieniądze, firmy mogą liczyć najwyżej na 4 proc. zysku rocznie. Co prawda firma może zerwać depozyt przed deklarowanym terminem, ale wówczas traci prawo do całości lub części odsetek.

Ciekawszym produktem są tzw. rachunki overnight pozwalające lokować środki zazwyczaj na jedną dobę. Po złożeniu odpowiedniej dyspozycji w banku na taki rachunek, po zamknięciu dnia operacyjnego mogą trafić wszystkie środki z rachunku rozliczeniowego lub nadwyżki ponad ustaloną kwotę. Banki wymagają jednak minimalnych kwot, jakie mogą być zdeponowane na lokatach overnight. W Toyota Bank Polska próg ten wynosi aż 500 tys. zł. Bank Zachodni WBK, PKO BP, Fortis Bank czy Bank BPH wymagają minimum 100 tys. zł. W BOŚ Banku jest to 25 tys., a w Citi Handlowym 10 tys. zł. Większość banków indywidualnie negocjuje oprocentowanie.

Podobnym produktem do lokat overnight są rachunki depozytowe. Przykładowo Bank BPH oferuje Rachunek Automatycznego Inwestowania Środków, gdzie pod koniec dnia nadwyżka środków jest przeksięgowywana na rachunek lokaty z rachunku bieżącego i następnego dnia księgowana jest z powrotem na rachunku bieżącym.

Stosunkowo nowym produktem są konta oszczędnościowe, oferują je ING Bank Śląski, Kredyt Bank, Lukas Bank i Nordea Bank. Ich zaletą są wyższe odsetki niż na standardowych lokatach. Oprocentowanie zależy od wartości zdeponowanych środków. Co istotne, pieniądze można wypłacić w każdej chwili bez utraty odsetek. Nie warto jednak robić tego często, bo za taką operację trzeba zapłacić. Generalnie pierwsza wypłata pieniędzy w miesiącu kalendarzowym jest bezpłatna, kolejna może kosztować nawet 10 zł.

Firmy mogą też zainwestować środki w zasadzie w każdy dostępny na rynku fundusz. Ponieważ każdy fundusz ma określoną strategię inwestycyjną - może inwestować w akcje, obligacje czy na rynku pieniężnym - nie każdy produkt można zarekomendować firmom. Stąd firmy, jeśli zdecydują się lokować nadwyżki w fundusze inwestycyjne, powinny wybierać te produkty, które charakteryzują się wysokim bezpieczeństwem i płynnością.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

RT Tax Poland

Założona w 2000 roku firma jest obecnie jednym ze światowych liderów. Oferuje usługi zwrotu podatku dla osób, które pracowały za granicą. RT Tax posiada około 400 przedstawicielstw w 40 krajach na całym świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK