| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes i finanse > Elektroniczne kanały dostępu do rachunków firmowych

Elektroniczne kanały dostępu do rachunków firmowych

Korzystanie z kont internetowych to nie tylko oszczędność czasu. Wykorzystując kanały elektroniczne, można zaoszczędzić na prowadzeniu konta i przelewach.Prowadząc własną firmę nie warto tracić czasu na załatwianie bankowych formalności. Przelewy, w tym również do ZUS i urzędów skarbowych, oraz kilka innych operacji można zlecać z siedziby firmy - przez internet. Oferta rachunków bieżących dla firm w ciągu ostatnich kilku miesięcy wzbogaciła się o kilka nowych propozycji. Można zaobserwować, że banki coraz częściej wprowadzają oddzielne pakiety dla firm z sektora mikroprzedsiębiorstw lub modyfikują dotychczas istniejące, tak by spełniały oczekiwania tego segmentu.Obecnie większość instytucji umożliwia przedsiębiorcom korzystanie z usług bankowości internetowej. Są to zarówno banki tradycyjne, jak i banki wyłącznie internetowe, nieposiadające placówek (mBank, Inteligo, Volkswagen Bank direct).


- Dla małej firmy korzystanie z bankowości internetowej jest nie tylko wygodniejsze, ale i tańsze. A właśnie do kosztów obsługi rachunku bankowego startujące mikro firmy przywiązują często dużą uwagę. Do niedawna opłata za prowadzenie firmowego rachunku bankowego wynosiła nawet kilkadziesiąt złotych miesięcznie. Dziś niektóre banki, na przykład internetowy mBank czy MultiBank, oferują prowadzenie rachunku bez opłat - mówi Wojciech Boczoń, analityk portalu Bankier.pl.


Coraz większa konkurencja na rynku może jednak utrudnić przedsiębiorcom znalezienie optymalnej oferty. Poszukiwania powinno się zacząć przede wszystkim od określenia, czego tak naprawdę od banku wymagamy. Potrzeby firm są różne w zależności od skali działalności i wysokości obrotów.


- Mikrofirmie może wystarczyć konto w banku internetowym do regulowania swoich zobowiązań wobec ZUS, urzędu skarbowego i kontrahentów. Nadal jednak wielu przedsiębiorców rozlicza się gotówkowo. W takiej sytuacji lepszy może okazać się bank tradycyjny, który oprócz placówek umożliwi także dostęp do bankowości internetowej, choć niekiedy za trochę większą opłatą - radzi Wojciech Boczoń.Istotna jest także liczba przelewów dokonywanych co miesiąc. Jeżeli firma zleca dużo operacji tego typu, warte uwagi może być konto droższe, ale umożliwiające dokonywanie tych zleceń bez opłat lub po niższej cenie. Niektóre banki oferują dwa warianty rachunków: tani rachunek z wyższymi prowizjami za operacje lub droższy z niższymi opłatami. Część banków umożliwia także zlecanie przez internet przelewów do ZUS i urzędów skarbowych bez opłat.


Przewagą bankowości internetowej nad tradycyjną jest nie tylko cena, ale i oszczędność czasu.


- Przelewy można zlecać bezpośrednio sprzed ekranu monitora, a stałych odbiorców zdefiniować w systemie. Później zlecenie przelewu ogranicza się do kilku kliknięć myszką. Co równie ważne, podgląd rachunku przez internet daje możliwość bieżącego śledzenia wydatków i obserwowania historii firmowego konta. Banki umożliwiają także eksportowanie określonych danych i wyciągów do plików i przechowywanie ich na komputerze osobistym - dodaje ekspert Bankier.pl


Konta internetowe dla MSP. Prowizje za podstawowe operacje

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


MACIEJ BEDNAREK

maciej.bednarek@infor.pl

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

PROMAG S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK