| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes i finanse > Dynamiczny rozwój rynku leasingu

Dynamiczny rozwój rynku leasingu

Istnienie ogromnego i bardzo płynnego rynku wtórnego pojazdów i środków transportu sprawia, że w tej dziedzinie zawieranych jest najwięcej umów leasingowych.Dzięki istnieniu rynku wtórnego leasingodawcy minimalizują swoje ryzyko. Jeśli dojdzie do bankructwa leasingobiorcy, łatwo mogą leasingowany pojazd sprzedać na rynku wtórnym. Zaś istnienie tego rynku ułatwia także kalkulacje utraty wartości lesingowanej rzeczy w czasie trwania umowy, dzięki czemu bardziej proste są rozliczenia.


Najbardziej płynnymi i najchętniej leasingowanymi przedmiotami są w chwili obecnej maszyny i urządzenia ogólnego zastosowania, sprzęt biurowy oraz komputery. Firmy leasingowe finansują jednak również linie technologiczne czy wysokospecjalistyczne maszyny. Jednak w tego typu przypadkach najbardziej istotnym kryterium związanym z udzieleniem finansowania jest bardzo dobra sytuacja finansowa klienta.Firma, która chce się utrzymać na konkurencyjnym rynku, musi ciągle się rozwijać. By zaś się rozwijać, musi mieć środki zarówno na bieżące wydatki, jak i na inwestycje. Stąd konieczność sięgania po wszelkie możliwe instrumenty finansowe, na które - poza środkami własnymi - składają się tradycyjnie kredyty i pożyczki i coraz częściej leasing.


Leasing, poza zazwyczaj łatwiejszą niż w przypadku kredytu procedurą uzyskania, daje przedsiębiorcy dodatkowe korzyści podatkowo-kosztowe. Poprzez możliwość wliczania w koszty rat leasingowych w pełnej wysokości daje szansę na szybkie zamortyzowanie inwestycji. Oznacza to, że można w ten sposób inwestować szybciej, w tym dzięki niższym podatkom niż wówczas, gdy korzysta się wyłącznie z własnych rezerw finansowych czy wspiera rozwój z kredytów albo pożyczek.


Dobry układ leasingowy musi opierać się na korzyściach obu stron: finansującego, czyli firmy leasingowej, oraz korzystającego, czyli przedsiębiorcy. Firmy leasingowe dostrzegły to już dawno. Dodatkowo zaś konkurencja między nimi sprawia, że oferowane obecnie na rynku finansowym produkty leasingowe są nowoczesne, bezpieczne i korzystne dla klientów.


Jeśli przedsiębiorca nie ma zdolności kredytowej albo ma ją niezbyt wielką i planuje ją wykorzystać dla uzyskania kredytu obrotowego, powinien rozważyć skorzystanie z leasingu jako optymalnego w takich warunkach sposobu sfinansowania potrzeb inwestycyjnych firmy.


Z punktu widzenia gry w koszty leasing, jeśli nawet nie jest generalnie tańszą formą finansowania inwestycji, to z pewnością jest rozwiązaniem dającym większe możliwości modelowania tych kosztów, w tym także w czasie. Jest więc instrumentem nieporównywalnie bardziej elastycznym niż kredyt, co do którego zasady rozliczania w koszty są dość sztywne i schematyczne.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

ONISZCZUK & ASSOCIATES

Kancelaria prawna, która specjalizuje się w obsłudze klientów korporacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK