| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes i finanse > Jak zarządzać kontem osobistym i firmowym

Jak zarządzać kontem osobistym i firmowym

By nie płacić podatku od nadwyżek finansowych, można zrezygnować z ich oprocentowania lub transferować nadwyżki na konto osobiste. Najlepiej w tym samym banku, który prowadzi rachunek gospodarczy.Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, zwłaszcza w niewielkim zakresie, zazwyczaj traktują konieczność zakładania i utrzymywania specjalnego rachunku bankowego jako dokuczliwą dolegliwość. I gdyby miały wybór, takiego konta z pewnością by nie zakładały. Tymczasem, po dokładniejszej analizie, można dojść do wniosku, że z posiadaniem takiego rachunku wiązać się mogą duże korzyści - pod warunkiem że przedsiębiorca wybierze właściwy dla siebie produkt bankowy oraz zdecyduje się aktywnie zarządzać swoimi finansami.


Ponieważ jednak w konkretnych sytuacjach rozwiązanie dobre dla osoby prowadzącej działalność o dużych obrotach wcale nie musi być równie korzystne dla firmy przeprowadzającej w miesiącu kilka operacji, nim skorzystamy z oferty banków, powinniśmy dokładnie przeanalizować aspekty podatkowe dotyczące stanu środków finansowych na rachunku bankowym związanym z prowadzoną działalnością.


Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 5 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodem z działalności gospodarczej są również odsetki od środków na rachunkach bankowych utrzymywanych w związku z wykonywaną działalnością. Oznacza to, że odsetki z takich rachunków powinny być na bieżąco doliczane do dochodu, a płacony przez przedsiębiorcę z tego tytułu podatek może faktycznie wynosić nawet 40 proc.


W tej sytuacji każdy racjonalnie działający przedsiębiorca powinien zadbać o to, by takie odsetki w ogóle nie powstawały. Co oczywiście nie oznacza, że powinien w ogóle wyeliminować możliwość osiągania tego rodzaju dochodów, skoro już wystąpią okoliczności, w których przedsiębiorca będzie miał do dyspozycji przez określony czas wolne środki finansowe.


Uniknąć płacenia odsetek można na kilka sposobów. Już na etapie wyboru najpierw banku, a następnie konkretnego w nim produktu, warto wykonać pewne istotne kalkulacje. Banki zazwyczaj oferują osobom fizycznym prowadzącym działalność dwa rozwiązania: rachunek bieżący służący do bieżącego rozliczania wpływów i wypłat lub rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy dla podmiotów gospodarczych zbliżony do klasycznego osobistego ROR, oferowanego osobom prywatnym. W pierwszym przypadku klient ma do wyboru dwie opcje: oprocentowany rachunek bieżący lub nieoprocentowany rachunek awista.


Banki bowiem zdają sobie sprawę z tego, że doliczanie odsetek dla przedsiębiorcy kończy się ich opodatkowaniem. By tego uniknąć, oferują więc rachunek nieoprocentowany, gdzie rekompensatą dla klienta są niższe koszty związane z jego prowadzeniem. Przede wszystkim w postaci niższej stałej opłaty za prowadzenie rachunku (miesięcznej, kwartalnej lub rocznej w zależności od banku i od konkretnego produktu) albo opłat (tzw. porto) od poszczególnych operacji. Możliwe jest, że przy wyborze opcji rachunku nieoprocentowanego i stała opłata, i prowizje od poszczególnych operacji są niższe niż w przypadku oprocentowanego rachunku awista.


Jeśli więc rachunek, za pośrednictwem którego rozliczamy obroty z działalności gospodarczej, jest oprocentowany i możliwe są sytuacje, że przez dłuższy czas jego saldo będzie dodatnie, dla uniknięcia konieczności płacenia podatku od odsetek powinniśmy rozważyć wariant bieżącego transferu nadwyżek na prywatny rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy lub przeanalizować wariant dokonania lokaty terminowej wolnych środków.


UMOWA Z BANKIEM

Ponieważ odsetki z nadwyżek na rachunku firmowym opodatkowane są podatkiem dochodowym wyliczanym jak dla działalności gospodarczej, a więc nawet 40-proc., warto rozważyć podpisanie umowy z bankiem o prowadzenie rachunku bez naliczania odsetek. Rekompensatą za to powinny być niższe opłaty pobierane przez bank za prowadzenie rachunku i prowizje od operacji.

EDYTA DOBROWOLSKA

gp@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ogólnopolski Konwent Agencji Pracy

związek pracodawców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK