| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes i finanse > Jaka polityka w zakresie wypłat dywidend przynosi najlepsze efekty

Jaka polityka w zakresie wypłat dywidend przynosi najlepsze efekty

Wypłacane dywidendy mają wpływ na stosunek właścicieli do spółki, na aktualne i przyszłe relacje inwestorskie. Przyjęta polityka powinna uwzględniać z jednej strony oczekiwania właścicieli, a z drugiej - plany inwestycyjne spółki oraz możliwości pozyskania dodatkowych kapitałów.


Przykład 1

W ostatnim roku w firmie Zeta SA zyski netto wyniosły 1 000 000 zł. Wypłacono z nich dywidendy w wysokości 250 000 zł. Zyski wzrastają w tempie 5% rocznie. Przewiduje się utrzymanie założonego tempa wzrostu.

W najbliższym roku oczekuje się zysków w wysokości 1 400 000 zł. Jednocześnie planowane jest przedsięwzięcie inwestycyjne o całkowitych nakładach w wysokości 800 000 zł.

Obliczymy wielkość wypłat dywidend w najbliższym roku, zakładając różne polityki dywidend:

1) stała stopa dywidendy,

2) stabilny, stały wzrost dywidendy,

3) rezydualna polityka dywidend (zakładamy stałą strukturę kapitału, tj. 40% udział zobowiązań w finansowaniu aktywów ogółem).

Udział dywidend w zysku wynosi aktualnie:

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

1. Stały udział dywidend:

Div1= 25% × 1 400 000 zł = 350 000 zł

2. Stabilny wzrost:

Div1= 1,05 × 250 000 zł = 262 500 zł

3. Rezydualna polityka dywidend:

Zgodnie z założeniami przewiduje się wydatek inwestycyjny w wysokości 800 000 zł. W pierwszej kolejności ma być finansowany kapitałami własnymi. Resztowa wielkość zysku może być ewentualnie przeznaczona na dywidendy.

Zakłada się 60% finansowanie kapitałami własnymi, a więc:

Inwestycje 800 000 zł

Kapitał własny (60%) 480 000 zł

Zysk netto 1 400 000 zł

Kapitał własny na inwestycje -480 000 zł

D1 - Resztowa dywidenda 920 000 zł

W najbliższym roku firma zamierza podjąć inwestycję w wysokości 800 000 zł. Aby utrzymać założoną strukturę finansowania, tj. 60% udział kapitału własnego w kwocie 480 000 zł, sfinansowane one zostaną środkami własnymi. W tym samym czasie firma wypracuje zysk w wysokości 1 400 000 zł. Powstanie w związku z tym nadwyżka (reszta) w wysokości 920 000 zł, którą będzie można przeznaczyć na dywidendy.


UWAGA!

Przyjęcie różnych polityk dywidend prowadzi do wypłaty różnych kwot akcjonariuszom oraz do zgromadzenia w spółce różnych środków finansowych, które mogą być przeznaczone na alternatywne przedsięwzięcia inwestycyjne. Akceptacja tych wypłat przez akcjonariuszy wymaga odpowiednio wcześniejszego ich poinformowania o zasadach wypłat. Mogą oni w ten sposób gospodarować swoimi kapitałami w możliwie przewidywalny sposób.


Ustalając i realizując określoną politykę dywidend, należy uwzględnić kilka czynników.


- Czynnikiem podstawowym jest ustalenie sposobności inwestycyjnych pojawiających się przed firmą. Zgodnie z każdą z wcześniej przedstawionych teorii dywidend przyszłe zyski decydują o wartości akcji. Dlatego nie powinno się zaniechać żadnego z tych rentownych przedsięwzięć. Odpowiednio atrakcyjne projekty inwestycyjne ułatwiają spółce zaciągnięcie kredytu.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Zuzanna Taraszewska

PR-imo public relations

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK