| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes i finanse > Jaka polityka w zakresie wypłat dywidend przynosi najlepsze efekty

Jaka polityka w zakresie wypłat dywidend przynosi najlepsze efekty

Wypłacane dywidendy mają wpływ na stosunek właścicieli do spółki, na aktualne i przyszłe relacje inwestorskie. Przyjęta polityka powinna uwzględniać z jednej strony oczekiwania właścicieli, a z drugiej - plany inwestycyjne spółki oraz możliwości pozyskania dodatkowych kapitałów.


Jednocześnie zapowiedź wypłatywyższych dywidend może być odebrana jako negatywny sygnał. Dotyczyć to może firm, które przez długi okres nie wypłacały dywidend, gdyż wszystkie środki angażowały w rentowne przedsięwzięcia. Nowa sytuacja przejawiająca się w wypłatach dywidend może stanowić niepokojący sygnał o braku możliwości rozwojowych.


UWAGA!

Informacje o dywidendach powinny być podane w sposób czytelny i konsekwentny. Podanie za pośrednictwem dywidend niewłaściwych informacji może odbić się na dalszych możliwościach współpracy spółki z rynkiem kapitałowym i inwestorami. Akcjonariusze mogą zacząć wyprzedawać akcje, a w przyszłości firma może mieć problemy z pozyskaniem kapitału na drodze kolejnych emisji akcji (wydania udziałów).


Znajomość i czytelność polityki wypłat dywidend ułatwia również współpracę kierownictwa firmy z akcjonariuszami. Deklaracje co do polityki dywidend oraz ich konsekwentna realizacja pozwalają w sposób bardziej przewidywalny układać współpracę z akcjonariuszami. Dzięki temu akcjonariusze mogą zaplanować swoje wydatki. Jednocześnie spółka jest w stanie przewidzieć ich reakcje w zakresie sprzedaży lub zakupu akcji.


Wyróżnić można następujące polityki dywidend:

- stale rosnące dywidendy,

- stałe, niskie dywidendy plus ekstra wypłaty,

- stały udział dywidend w zysku,

- rezydualna polityka wypłat dywidend.


Poszczególne polityki wymagają zgromadzenia odpowiednio dużych środków finansowych. Częściowo służyć mogą temu kapitały rezerwowe. W okresach następnych spółka może podjąć decyzje co do ich rozdysponowania.

Polityka stale rosnących dywidend
ma zachęcać potencjalnych akcjonariuszy do trzymania akcji ze względu na dywidendy. Zaproponowanie wypłat na dotychczasowym poziomie może być dla akcjonariuszy mało atrakcyjne (np. z uwagi na inflację czy inne możliwości inwestycyjne). Planując tempo wzrostu wypłaconych dywidend, nie można przyjąć go na zbyt wysokim poziomie. Spółka mogłaby wówczas nie sprostać obietnicom. Tempo to powinno być umiarkowane, ale jednocześnie atrakcyjne dla akcjonariuszy. Przewiduje się tu wypłatę dywidend w kolejnych latach niezależnie od wielkości wypracowanego zysku. Niekiedy w kolejnych okresach może nie być zysków. Dlatego aby od strony prawnej spółka była zdolna do wypłaty dywidend, może zostać specjalnie w tym celu utworzony kapitał rezerwowy.

Polityka stałych niskich dywidend plus ekstrawypłaty
zakłada stałe wartościowo wypłaty dywidend, niezależnie od wyników osiąganych przez spółkę. Proponując tę politykę, zakłada się stosunkowo niskie wypłaty. W sytuacji gdy firma osiąga zdecydowanie lepsze wyniki, można wypłacić incydentalny dodatek. W następnym okresie dywidenda może wrócić do poprzedniego poziomu. Co pewien czas, w miarę, jak firma w sposób trwały poprawia swoje wyniki, ten minimalny poziom można podnieść. Decyzja o wzroście bazowej dywidendy musi być poprzedzona analizą. Wzrost dywidend oznacza bowiem podjęcie „politycznych” zobowiązań wobec akcjonariuszy. Ich późniejsze niedotrzymanie może utrudnić przyszłą współpracę z akcjonariuszami.

Ustalenie stałego udziału dywidend polega na tym, że dywidendy mają stanowić stałą część zysków. Akcjonariusze realizują większe korzyści, gdy zyski spółek rosną. Uczestniczą oni w poprawie sytuacji finansowej. Jednocześnie w trudniejszym okresie powinni zaakceptować mniejsze dywidendy i z pełnym zrozumieniem podejść do przejściowo mniejszych dywidend.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Biuletyn Rachunkowości

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

INDEPENDENT TAX ADVISERS Doradztwo Podatkowe Sp. z o.o.

Doradcy podatkowi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK