| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes i finanse > Ryzyko kredytowania

Ryzyko kredytowania

Banki inaczej szacują ryzyko kredytowe w stosunku do osób fizycznych, a inaczej do korporacji. To dlatego, że osoba fizyczna w relacjach z bankiem ma dwoistą naturę: jest i osobą prywatną, i przedsiębiorcą.


Jeśli osoba fizyczna ubiega się o kredyt na prowadzenie działalności gospodarczej, bank bada jej zdolność kredytową w oparciu o wszelkie istniejące już zobowiązania, w tym także dotyczące prywatnej, konsumpcyjnej sfery życia. Źródłem tych informacji jest zarówno Biuro Informacji Kredytowej, jak i wszystkie dostępne bazy niesolidnych dłużników, w tym podmiotów gospodarczych. Wiele produktów kredytowych adresowanych dla małych firm dostępnych jest tylko dla osób rozliczających się z fiskusem na podstawie księgi przychodów i rozchodów. Wynika to z faktu, że w przypadku ryczałtowców czy osób korzystających z karty podatkowej, trudno jest ustalić dochód z działalności gospodarczej. Podmioty opodatkowane w tej formie nie rozliczają wszak kosztów, trudno więc ustalić, jaka część uzyskanych przychodów stanowi dochód firmy. W przypadku osób opodatkowanych w formie karty podatkowej, które nie muszą ewidencjonować nawet przychodów, określenie dochodu poza daniem wiary deklaracjom samego przedsiębiorcy w ogóle jest niemożliwe.

 


Tak też na rynku układa się swoista piramida dostępności produktów kredytowych dla przedsiębiorców będących osobami fizycznymi, pod względem sposobu opodatkowania (zasad prowadzenia księgowości). Na dole piramidy są osoby prowadzące księgę przychodów i rozchodów, w środku ryczałtowcy, zaś u samego czubka osoby opłacające kartę podatkową. Tym bowiem łatwiej uzyskać kredyt konsumencki niż kredyt gospodarczy.

 

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

WWW.SCANDIHOME.PL

Sklep internetowy ze skandynawskimi dodatkami do wnętrz

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK