| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes i finanse > Korzyść z polisy grupowej

Korzyść z polisy grupowej

Nawet osoby zaangażowane w firmę rodzinną czy małą spółkę cywilną mogą wykupić wspólną polisę. Dzięki takiemu rozwiązaniu zaoszczędzą na składkach.


Podstawową zaletą ubezpieczeń grupowych jest ich cena. Nawet tworząc niewielką grupę, uzyskuje się ochronę, która w przypadku ubezpieczenia indywidualnego mogłaby być nawet dwukrotnie droższa. Te zalety ubezpieczeń grupowych dostrzegli pracownicy i właściciele firm, w których często pracuje niewiele osób, za to stosunkowo dobrze wynagradzanych. Kolejny atut to objęcie ochroną grupy ludzi związanych ze sobą w jakiś sposób, np. pracowników jednej firmy, wspólników jednej spółki cywilnej, członków zarządu itp., poprzez zawarcie jednej umowy ubezpieczenia. Pozwala to na obniżenie kosztów (ochrony ubezpieczeniowej oraz zawarcia i obsługi umowy). Inna zaleta ubezpieczeń obejmujących grupę osób to możliwość posiadania polisy bez konieczności wcześniejszego wykonywania badań medycznych.


Przy grupowych umowach ubezpieczającym jest pracodawca, ubezpieczonym zaś pracownik, czyli osoba zatrudniona przez ubezpieczającego na podstawie umowy o pracę. Ubezpieczonym może też być sam przedsiębiorca, w tym wspólnik spółki cywilnej lub osobowej (o ile umowa ubezpieczenia zawierana jest na rzecz pracowników tego przedsiębiorstwa). Zaś współubezpieczonym może być małżonek, dziecko, rodzic, teść ubezpieczonego, których życie jest przedmiotem ubezpieczenia.


Składka jest opłacana przez ubezpieczającego na rzecz ubezpieczonego. Może być też opłacana w całości przez pracownika, pracodawcę lub wspólnie przez pracodawcę i pracownika w ustalonych proporcjach.


Podstawowy zakres ubezpieczenia grupowego dotyczy ochrony skutków śmierci ubezpieczonego (różnicując ewentualnie wysokość odszkodowania od okoliczności: śmierć naturalna, śmierć wskutek nieszczęśliwego wypadku), następstw trwałego inwalidztwa i ewentualnie poważnego zachorowania. Część składki idzie na asekurację ubezpieczyciela w zakresie tych ryzyk, natomiast reszta jest inwestowana w fundusze kapitałowe. Działają one na zasadach identycznych jak niezwiązane wprost z rynkiem ubezpieczeń uniwersalne fundusze inwestycyjne. Oznacza to, że za tę część składki kupowane są jednostki uczestnictwa. Następnie są one składane w portfelu i na bieżąco wyceniane. W przypadku zajścia zdarzenia, przed skutkami którego ma chronić polisa, dochodzi do wypłaty sumy ubezpieczenia. Jest nią bądź kwota określona w polisie (np. 70 tys. zł), bądź wartość portfela w dniu likwidacji polisy (zwana też wartością wykupu). Zawsze ta, która jest wyższa.


Zaletą ubezpieczeń grupowych jest ich cena. Nie trzeba też wykonywać badań medycznych.


ZBIGNIEW BISKUPSKI

zbigniew.biskupski@infor.pl

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dr Katarzyna Pawłowska

Doradca Podatkowy (nr wpisu 11638)

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK