| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes i finanse > Konto firmowe ułatwia kredytowanie

Konto firmowe ułatwia kredytowanie

Większość banków udziela kredytów wszystkim właścicielom firm, kierując się ich sytuacją finansową i przedstawionymi zabezpieczeniami. Jednak klienci posiadający w danym banku konto firmowe mogą liczyć na ułatwiony dostęp do gotówki.


Ciekawe rozwiązanie dla mikrofirm proponuje Polbank, który do kwoty 40 tys. zł udzieli kredytu obrotowego bez konieczności zakładania rachunku bieżącego w Polbanku i bez przedstawiania historii rachunku firmy z innego banku.

Natomiast Kredyt Bank stworzył specjalną ofertę dla wybranych grup zawodowych. Szybki kredyt dla branż przeznaczony jest dla prawników, lekarzy, osób prowadzących działalność gospodarczą w zakresie rachunkowości lub nauki języków obcych. Wymienione grupy zawodowe mogą skorzystać z kredytu w każdym momencie prowadzenia działalności (również jeśli ją dopiero rozpoczynają), a ilość wymaganych od klienta dokumentów została ograniczona do minimum. W tym przypadku okres kredytowania wynosi 12 miesięcy, a maksymalna kwota kredytu wyniesie 15 tys. zł. Zdecydowanie łatwiej od kredytu przedsiębiorcy będzie otrzymać od banku kartę kredytową, jednak w tym wypadku oprocentowanie wzrośnie do minimum 15 proc., a kwota możliwej pożyczki nie przekroczy na początku kilku tysięcy. Ostatnio ING Bank Śląski wprowadził do oferty karty kredytowe dla małych firm, przedsiębiorców indywidualnych rozpoczynających działalność gospodarczą, warunkiem jest prowadzenie działalności gospodarczej przez minimum pół roku i rachunek w ING Banku Śląskim.


Banki ułatwią małym firmom również pozyskanie unijnych środków. Citi Handlowy stworzył specjalną ofertę, która ułatwi mikrofirmom (do 8 mln zł dochodów rocznie) pozyskanie dotacji z funduszy europejskich poprzez promesę kredytową. Jest ona dokumentem, na mocy którego przedstawiciele wolnych zawodów i osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą otrzymują potwierdzenie o gotowości banku do udzielenia klientowi kredytu na realizację inwestycji na takich zasadach, jakie są ujęte w tym dokumencie. Promesa kredytowa jest często niezbędnym elementem dokumentacji, bez którego nie jest możliwe otrzymanie dotacji z Unii Europejskiej. Finansowaniem mogą być objęte kredyty udzielone przez bank na pokrycie nakładów podlegających refinansowaniu ze środków unijnych lub na wkład własny klientów. Bank będzie udzielał promesy na inwestycje związane z rozszerzeniem istniejącej działalności podstawowej klientów, takiej jak np. modernizacja, remont obiektu lub urządzeń czy zakup lub modernizacja sprzętu i maszyn.


Kredyty obrotowe dla małych przedsiębiorców

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

WOJCIECH IWANIUK

wojciech.iwaniuk@infor.pl


OPINIA

MICHAŁ MACIERZYŃSKI

analityk Bankier.pl

Paradoksalnie, dla firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw kredyt odnawialny to jeden z głównych sposobów na zdobycie płynności finansowej i to mimo, że w ofercie banków są produkty lepiej dostosowane do ich specyficznych potrzeb. Takim przykładem jest chociażby kredyt obrotowy. Zaletami kredytu obrotowego są stosunkowo proste procedury uzyskania, dłuższy okres spłaty, przy jednoczesnej możliwości karencji w spłacie kapitału. Warto zauważyć, że ze względu na małą różnicę pomiędzy tymi dwoma kredytami część banków w ogóle rezygnuje z przyznawania kredytu obrotowego dla klientów z tego segmentu, koncentrując się przede wszystkim na linii lub pożyczce kredytowej.

 
 
 

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Green Drive

To kampania społeczna realizowana przez Fundację Trans.org (www.trans.org). Głównym celem akcji jest pokazanie firmom transportowym w Europie najlepszych sposobów na zmniejszenie wydatków na paliwo.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK