| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes i finanse > Handel internetowy - nowy obszar działalności

Handel internetowy - nowy obszar działalności

Na 7 mld zł szacuje się wartość polskiego handlu za pośrednictwem internetu w 2007 roku. Wraz z rozwojem tego segmentu usług, rośnie zapotrzebowanie na usługi kuriersko-pocztowe. Firmy kurierskie niechętnie podejmują się obsługi nowej grupy klientów. Wolą pozostać przy biznesie. Barierą jest wysoka cena za usługę kurierską.


- Ze względu na ciągły wzrost zapotrzebowania na usługi kurierskie w segmencie B2B operatorzy nie są w stanie obsłużyć klientów zamawiających towary przez internet tak ilościowo i jakościowo, jak klientów biznesowych. W takiej sytuacji trudno będzie rozwijać usługi w nowym obszarze. Rynek tych usług ma swoją specyfikę. Krótkie okno czasowe związane z godzinami doręczeń przesyłek, dużo przesyłek za pobraniem, a także konieczność stworzenia dodatkowej sieci kurierów doręczających przesyłki w godzinach popołudniowych. To powoduje znaczne koszty obsługi klienta - tłumaczy Marek Opiński, dyrektor generalny spółki Opek.


Przy obecnym, bardzo niskim poziomie cenowym usług dla handlu internetowego, operatorzy współpracują z tymi klientami, którzy są w stanie spełnić ich oczekiwania finansowe.


- Barierą wejścia w segment e-commerce pozostaje cena takiej usługi, która często złożona jest z kilku składników: transportu, ubezpieczenia, pobrania pieniędzy od odbiorcy oraz przekazania ich nadawcy. A usługa dobrej jakości musi mieć swoją cenę. Niestety, nie zawsze jest ona akceptowana przez klienta indywidualnego - mówi Cezary Lewandowski, dyrektor operacyjny spółki Sprinter.


- Obecny rozwój rynku kurierskiego uniemożliwia samodzielną obsługę gigantów handlu internetowego przez którąś z firm kurierskich - uważa.


FIRMY KURIERSKIE A ŻĄDANIA KLIENTÓW

Czego oczekuje klient biznesowy od firmy kurierskiej

- skutecznych narzędzi do budowania przewagi konkurencyjnej

- możliwości dopasowania oferty do indywidualnych potrzeb odbiorcy

- wzrostu skuteczności doręczeń

- transparentności oferty

- minimalizacji reklamacji


Czego oczekuje odbiorca indywidualny od firmy kurierskiej

- wygody

- dostosowania do jego indywidualnych potrzeb (czas i miejsce)

- terminowości

- transparentności oferty

- posiadania świadomości kosztów

Źródło: firmy


Beata Trochymiak

beata.trochymiak@infor.pl


OPINIA

Jak się przygotować do obsługi rynku e-commerce

TOMASZ BURAŚ

prezes DHL Express

Sprawna obsługa logistyczna klientów z segmentu B2C (business to consumer) jest diametralnie inna niż w przypadku B2B (business to business) i wymaga odpowiedniego przygotowania. Z powodu innych godzin pracy, innego położenia, innej niż dla B2B wagi przesyłek wiąże się to m.in. z opracowaniem tras kurierów czy odmienną obsługą usługi za pobraniem. Kolejną kwestią są oczekiwania klientów. Dzisiaj firmy kurierskie sprzedają usługi z wartościami dodanymi, na przykład track & trace, czyli śledzeniem losów przesyłki czy opłatą za pobraniem (COD). Teoretycznie firmy internetowe oczekują od nas prostej usługi doręczenia przesyłki. Natomiast w praktyce to, czego wymagają od nas klienci tych firm, jest dużo bardziej skomplikowane. Na przykład zwracają oni uwagę na to, czy oferujemy im wartości dodane (typu usługi za pobraniem). To jest specyfika polskiego rynku.

 
 

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

SI-Consulting Sp. z o.o.

Kompleksowe rozwiązania informatyczne dla przedsiębiorstw

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK