REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pomoc nie tylko w razie awarii

Agnieszka Sulik
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Posiadanie odpowiednio dobranej polisy assistance może zapewnić kierowcy i pasażerom pojazdu wszechstronną pomoc w trudnych sytuacjach. Polisa oferowana jest przez ubezpieczycieli bezpłatnie do ubezpieczenia OC i AC, ale często tylko w wariancie podstawowym.

Ubezpieczenie assistance to pomoc techniczna, medyczna, organizacyjna udzielana kierowcy i pasażerowi ubezpieczonego pojazdu w związku z wypadkiem drogowym, awarią, kradzieżą lub utratą pojazdu z innych przyczyn, a także z jego unieruchomieniem. Przedmiotem tego ubezpieczenia są także trwałe następstwa nieszczęśliwych wypadków, polegające na uszkodzeniu ciała lub rozstroju zdrowia, powodujące trwały uszczerbek na zdrowiu lub śmierć ubezpieczonego. Wykupione ubezpieczenie assistance może zagwarantować ochronę zarówno w kraju, jak i za granicą (z pewnymi wyjątkami), przez 24 godziny na dobę. Od oferowanego przez ubezpieczycieli wariantu ubezpieczenia assistance uzależniony jest zakres ochrony i suma ubezpieczenia. Umowa ubezpieczenia zawierana jest zwykle na okres 1 roku. Czasami okres ten jest znacznie krótszy. Z myślą o klientach udających się samochodem w krótkie podróże (wyjazdy wakacyjne, podróże służbowe) ubezpieczyciele stworzyli możliwość zawarcia ubezpieczenia krótkoterminowego na 3, 7, 15, 30 oraz wielokrotność 30 dni.

REKLAMA

Pomoc techniczna

REKLAMA

Ubezpieczony korzystający z wariantu podstawowego ubezpieczenia assistance może liczyć na to, że w sytuacji unieruchomienia pojazdu w następstwie zdarzenia objętego ochroną, zostanie dokonana naprawa pojazdu na trasie, o ile jest ona możliwa w ciągu np. 60 minut. Jeżeli naprawa pojazdu nie jest możliwa w tym czasie, wówczas pojazd zostanie odholowany do najbliższego zakładu naprawczego posiadającego autoryzację producenta na dokonywanie napraw pojazdów danej marki lub inny warsztat uzgodniony z ubezpieczonym przez jednostkę organizacyjną ubezpieczyciela. Za pojazd unieruchomiony ubezpieczyciele uznają taki pojazd ubezpieczony, który został dopuszczony do ruchu na drogach publicznych i posiadający ważne badania techniczne i który - na skutek wypadku, awarii, kradzieży części pojazdu lub wyposażenia - nie może być użytkowany na drogach publicznych.

Z kolei ubezpieczony, który wykupił ubezpieczenie w wariancie rozszerzonym, może dodatkowo liczyć na to, że jeżeli pojazd na skutek unieruchomienia nie nadaje się do użytku, ubezpieczyciel zorganizuje i pokryje do pewnego limitu koszty naprawy pojazdu na miejscu zdarzenia. Jeśli pojazd nie będzie się nadawał do naprawy na miejscu zdarzenia - zostaną pokryte przez ubezpieczyciela koszty transportu (holowania) pojazdu do najbliższego zakładu naprawczego, garażu, parkingu lub do miejsca zamieszkania. W razie unieruchomienia pojazdu ubezpieczyciel zorganizuje i pokryje koszty parkingu na pewien okres. Ubezpieczyciel pokryje też koszty przesyłki niezbędnych części zamiennych, jeżeli są one niedostępne na miejscu naprawy w Polsce lub poza granicami Polski. Ciekawym rozwiązaniem w ofercie ubezpieczyciela jest możliwość skorzystania z pożyczki w celu opłacenia naprawy ubezpieczonego pojazdu, pod warunkiem uprzedniego złożenia depozytu (warunki złożenia depozytu ustalane są indywidualnie).

W wariancie rozszerzonym ubezpieczenia assistance ubezpieczyciel oferuje dostarczenie paliwa w ilości pozwalającej na dojechanie do najbliższej czynnej stacji paliw, jeżeli brak paliwa uniemożliwia ubezpieczonemu kontynuację podróży pojazdem. Koszty paliwa poniesie jednak ubezpieczony.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z kolei ubezpieczyciel nie będzie odpowiadał za brak możliwości sprowadzenia części zamiennych, za termin realizacji przesyłki oraz nie pokryje kosztów części zamiennych. Nie pokryje również kosztów pomocy, jeżeli unieruchomienie pojazdu nastąpiło na autostradzie, a ubezpieczony skorzystał z pomocy specjalnych służb drogowych niedziałających na zlecenie ubezpieczyciela.

Pomoc medyczna

REKLAMA

W myśl ogólnych warunków ubezpieczenia assistance, za nieszczęśliwy wypadek uznaje się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, powstałe w związku z ruchem ubezpieczonego pojazdu, wsiadaniem i wysiadaniem z niego, naprawą na trasie ubezpieczonego pojazdu - w którego następstwie ubezpieczony niezależnie od swojej woli doznał trwałego uszkodzenia ciała, rozstroju zdrowia lub zmarł.

W razie wystąpienia w okresie podróży poza granicami Polski nieszczęśliwego wypadku bądź nagłego zachorowania ubezpieczonego - ubezpieczyciel zapewni w zakresie i do wysokości określonej sumami ubezpieczenia dla poszczególnych wariantów ubezpieczenia informację i natychmiastową pomoc medyczną, hospitalizację, powrót pasażerów do miejsca zamieszkania w następstwie śmierci lub długotrwałej hospitalizacji kierowcy ubezpieczonego pojazdu, przewóz medyczny, dostarczenie niezbędnych lekarstw. Ubezpieczyciel w ramach wykupionego odpowiedniego wariantu ubezpieczenia może zorganizować i pokryć koszty wynagrodzenia kierowcy zawodowego w celu umożliwienia powrotu ubezpieczonego do miejsca zamieszkania, gdy w wyniku śmierci lub trwającej powyżej określonych dni hospitalizacji bądź niezdolności kierowcy do prowadzenia ubezpieczonego pojazdu, będącej wynikiem nieszczęśliwego wypadku - nie jest możliwe dalsze samodzielne kontynuowanie podróży ubezpieczonym pojazdem. Pomoc medyczna to również zorganizowanie i pokrycie kosztów powrotu do Polski dzieci poniżej 15 lat, które podróżowały z ubezpieczonym, kiedy nastąpił nieszczęśliwy wypadek lub nagłe zachorowanie powodujące hospitalizację ubezpieczonego. Ponadto pomoc medyczna może także polegać na załatwieniu wszelkich formalności i pokrycie kosztów związanych z przewiezieniem zwłok lub prochów ubezpieczonego do miejsca jego pochówku w Polsce, z wyłączeniem wydatków związanych z kremacją, pogrzebem i pochówkiem.

Pomoc informacyjna

Pomoc informacyjna oferowana ubezpieczonemu w zależności od wariantu ubezpieczenia może polegać na podaniu informacji potrzebnych w razie wyjazdu za granicę, takich jak np. pogoda, ceny autostrad, podstawowe przepisy celne, adresy polskich placówek dyplomatycznych czy informacji o świętach państwowych i kościelnych. Ubezpieczyciel może też udzielić ubezpieczonemu informacji dotyczących rekomendowanych przez niego wypożyczalni pojazdów oraz możliwości zarezerwowania pojazdu zastępczego na koszt ubezpieczonego, niezależnie od tego, czy zaszło zdarzenie objęte ubezpieczeniem. Mogą również zostać przekazane niezbędne informacje osobie bliskiej, zakładowi pracy lub innej wskazanej osobie, jeżeli z powodu zdarzenia objętego ubezpieczeniem nastąpi opóźnienie lub zmiana przebiegu podróży ubezpieczonego.

Oprócz tego ubezpieczyciel udzieli ubezpieczonemu telefonicznej pomocy podczas wypełniania deklaracji wypadkowej oraz poinformuje go o formalnościach związanych ze zgłaszaniem wypadku w danym kraju, o ile miał miejsce wypadek. Jeżeli wypadek miał miejsce za granicą, może zostać zapewniony telefoniczny serwis tłumacza, który pomoże ubezpieczonemu podczas dopełniania tych formalności.

Inne ciekawe rozwiązania

Centrum pomocy ubezpieczyciela może zapewnić zorganizowanie i pokrycie kosztów transportu przewożonego przez ubezpieczonego bagażu do miejsca zamieszkania ubezpieczonego w Polsce lub do celu podróży, jeżeli pojazd nie mógł zostać naprawiony w punkcie obsługi klienta w ciągu kilku dni lub odnalezienie pojazdu po kradzieży nie jest możliwe tego samego dnia. Ubezpieczony może liczyć ze strony ubezpieczyciela na pomoc w znalezieniu i nawiązaniu kontaktu z prawnikiem, który będzie reprezentował go w postępowaniu sądowym, jeżeli przeciwko ubezpieczonemu wszczęto za granicą postępowanie w związku z mającym miejsce za granicą wypadkiem drogowym lub wykroczeniem przeciwko obowiązującym miejscowo przepisom ruchu drogowego. Ubezpieczyciel udzieli ponadto ubezpieczonemu nieoprocentowanej pożyczki, polegającej na opłaceniu honorarium reprezentującego go prawnika. Jeden z bardziej znanych ubezpieczycieli zobowiązuje się do zorganizowania i pokrycia kosztów powrotu do miejsca zamieszkania ubezpieczonego w Polsce zwierząt domowych znajdujących się pod wyłączną opieką ubezpieczonego oraz - w pewnych sytuacjach - pokrycia kosztów wyżywienia i opieki nad zwierzętami podczas powrotu. Jeżeli nastąpił zgon ubezpieczonego wskutek nieszczęśliwego wypadku lub nagłego zachorowania lub gdy ubezpieczony jest hospitalizowany dłużej niż 3 dni wskutek nieszczęśliwego wypadku lub nagłego zachorowania, świadczenie w postaci odwiezienia zwierząt przysługuje jedynie wtedy, gdy osoba wskazana przez ubezpieczonego lub osobę bliską zagwarantuje opiekę nad zwierzętami w miejscu zamieszkania ubezpieczonego.

Zgłoszenie szkody - obowiązki ubezpieczonego

Obowiązkiem osoby poszkodowanej (ubezpieczonej) jest niezwłoczne poinformowanie ubezpieczyciela o zaistniałym zdarzeniu będącym przedmiotem ubezpieczenia. Najlepiej powinna to zrobić kontaktując się z jednostką organizacyjną wskazaną przez ubezpieczyciela działającą całą dobę, której właściwy numer telefonu zamieszczony jest w dokumencie ubezpieczenia. Zbiera ona wszelkie dostępne informacje potrzebne do wykonania świadczenia assistance, jak wariant ubezpieczenia, numer i okres ważności polisy, numer nadwozia pojazdu, nazwisko ubezpieczonego, adres zamieszkania, nazwisko i adres właściciela pojazdu, marka i numer rejestracyjny ubezpieczonego pojazdu, dokładne miejsce zdarzenia i numer telefonu, pod którym będzie można skontaktować się z ubezpieczonym lub jego przedstawicielem, krótki opis zdarzenia oraz rodzaj wymaganej pomocy. Ponadto ubezpieczony powinien zapobiec w miarę możliwości zwiększeniu się szkody, ograniczyć konsekwencję zdarzenia oraz udzielić wyjaśnień, dostarczyć dostępne dowody potrzebne do ustalenia okoliczności i rozmiaru szkody oraz umożliwić przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego.

Składka ubezpieczeniowa

Składka ubezpieczeniowa obliczana jest na podstawie taryfy obowiązującej w dniu zawierania umowy ubezpieczenia. Kalkulowana jest na podstawie wyboru wariantu ubezpieczenia, określającego zakres ubezpieczenia, sumę i okres ubezpieczenia, zasięg terytorialny świadczonych usług, rodzaj pojazdu, sposób wykorzystania pojazdu, wiek właściciela pojazdu i okres posiadania przez niego prawa jazdy oraz wyłączenia obszarowe. Niekiedy ubezpieczenie assistance dodawane jest bezpłatnie do polis OC i AC. Na przykład T.U. Allianz S.A. dołącza ofertę „Mini Car Assistance” bezpłatnie do ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych. W sytuacji gdy pojazd na skutek unieruchomienia nie nadaje się do użytku, niezależnie od odległości od miejsca wystąpienia wypadku, od miejsca zamieszkania ubezpieczonego, ubezpieczyciel organizuje i pokrywa koszty:

- naprawy samochodu na miejscu wypadku, organizowanej do wysokości równowartości 125 euro (w sytuacji uszkodzenia uniemożliwiającego dalszą jazdę samochodu w zakresie, w jakim naprawa może być dokonana na drodze w miejscu wypadku),

- holowania unieruchomionego samochodu z miejsca wypadku do najbliższego warsztatu naprawczego, organizowanego do wysokości równowartości 125 euro (gdy nie ma możliwości naprawy uszkodzonego samochodu na drodze na miejscu wypadku).

Ograniczenia w odpowiedzialności ubezpieczyciela

Najczęściej ubezpieczyciele nie ponoszą odpowiedzialności za szkody w postaci utraconych korzyści, opóźnienia w transporcie osób i ładunków oraz za inne szkody związane z działalnością zawodową lub gospodarczą ubezpieczonego, powstałe wskutek czynności związanych z realizacją świadczeń assistance. Nie będą ponosili odpowiedzialności za koszty leczenia, transportu medycznego i transportu zwłok (jeżeli nagłe zachorowanie lub nieszczęśliwy wypadek były następstwem chorób, o których ubezpieczony wiedział przed wyruszeniem w podróż, oraz ich powikłań). Wyłączeniami z odpowiedzialności ubezpieczycieli będą koszty świadczeń assistance związane z wypadkiem, nieszczęśliwym wypadkiem i nagłym zachorowaniem w odniesieniu do ubezpieczonego, co do którego istniały przeciwwskazania lekarskie do prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Ubezpieczyciele nie ponoszą odpowiedzialności za zdarzenia objęte ochroną assistance, lecz spowodowane np.:

l działaniami wojennymi, zamieszkami, rozruchami, aktami terroryzmu lub sabotażu,

l winą umyślną, rażącym niedbalstwem lub niedbalstwem ubezpieczonego,

l podczas prowadzenia ubezpieczonego pojazdu przez kierowcę po użyciu alkoholu, narkotyków lub innych środków ograniczających zdolność do kierowania pojazdami mechanicznymi,

l przez kierowcę nieposiadającego wymaganego prawa jazdy oraz gdy kierowca zbiegł z miejsca zdarzenia,

l z winy umyślnej ubezpieczonego,

l samobójstwa lub usiłowania popełnienia samobójstwa przez ubezpieczonego.


Agnieszka Sulik

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Prawo Przedsiębiorcy
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Informacja o zaległości w ZUS na 0,01 zł wysyłana jest listem poleconym, a najwięksi gracze nie płacą milionowych zadłużeń

    Zadłużenie aktywnych płatników w ZUS rośnie. Rekordzista wśród aktywnych płatników jest zadłużony na ponad 822 mln zł. Czy ZUS może sam zmieniać przepisy? 

    Według danych udostępnionych przez ZUS, na koniec 2023 roku maksymalna kwota zadłużenia aktywnego płatnika wyniosła przeszło 822 mln zł. Rok wcześniej była o 3,5 mln zł mniejsza. Wśród komentujących te dane ekspertów nie brakuje opinii, że dopuszczenie do takiej sytuacji jest skandalem. Z kolei Zakład przekonuje, że sam nie może zmieniać przepisów. Jednak według znawców tematu, ZUS ma odpowiednie narzędzia do ściągania należności i nawet niewielkie kwoty są skutecznie egzekwowane od przedsiębiorców. Do tego po danych widać, że średnie zadłużenie aktywnych płatników wzrosło rok do roku o ponad 3 tys. zł, tj. do wartości blisko 31 tys. zł.

    Czy trzeba płacić ZUS gdy działalność gospodarczą się zawiesi, czy przerwę w biznesie można zrobić tylko raz w roku czy wiele razy

    Działalność gospodarczą wpisaną do CEIDG można zawiesić pod warunkiem, że nie zatrudnia się pracowników. Dlatego co do zasady nie trzeba dodatkowo załatwiać formalności w ZUS.

    Przestępstwa finansowe. Zorganizowane grupy zajmują się praniem brudnych pieniędzy i korumpowaniem urzędników: co trzeba wiedzieć

    Korupcja, pranie pieniędzy, wyłudzenia, ataki hakerskie – to realne zagrożenia XXI wieku. Obecnie przestępczość finansowa, cyberprzestępczość oraz nowoczesne technologie są mocno ze sobą związane.

    Jak jeździć ekologicznie i oszczędnie. Pięć zasad sprawdzonych w praktyce i zalecanych każdej firmie transportowej

    W dobie rosnących kosztów firm transportowych i spowolnienia gospodarczego ekonomiczna jazda przestała być zjawiskiem sporadycznym, a stała się koniecznością i jednym ze sposobów na redukcję wydatków. Jakie są więc najważniejsze zasady ekonomicznej jazdy? 

    REKLAMA

    Zboża ozime wiosną - jak nawozić dolistnie. 5 kluczowych wskazówek

    Jedną z najefektywniejszych form pielęgnacji (dokarmiania) zbóż ozimych wiosną jest nawożenie dolistne. Dobrze przemyślane działania agrotechniczne wraz z odpowiednim wyborem samego nawozu to korzyść dla roślin, a przede wszystkim dla rolnika. 

    Wakacje składkowe – zmiany w projekcie nowelizacji

    Na stronie Rządowego Centrum Legislacji (RCL) została opublikowana nowa wersja projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, która wprowadza tzw. wakacje składkowe. Przewiduje ona m.in. zmiany w zakresie podmiotów uprawnionych do takiej ulgi.

    Firma, która dopuściła do wycieku danych jej klientów traci renomę a także chętnych na zakup jej produktów

    Firmy pracują nad rozwojem marki i jej rozpoznawalnością wiele lat, po czym jedno fatalne zdarzenia burzy cały ten wysiłek. Takim incydentem w naszych czasach jest przede wszystkim wyciek danych klientów. Straconej w ten sposób reputacji marka nie jest w stanie odbudować.

    Zdaniem ZUS należy opłacać składki od wynagrodzenia wspólnika sp. z o.o. za czynności wykonywane na rzecz spółki

    ZUS w swoich najnowszych interpretacjach stwierdził, że wspólnik sp. z o.o., który za czynności wykonywane na rzecz spółki (tj. czynności określone w umowie spółki), bez zawierania ze spółką odrębnej umowy cywilnoprawnej otrzymuje wynagrodzenie, będzie objęty ubezpieczeniami społecznymi z tego tytułu jako zleceniobiorca.

    REKLAMA

    ARiMR - ostatnie 2 dni na wnioski o dofinansowanie ubezpieczenia zwierząt!

    Zostały ostatnie 2 dni dla rolników na złożenie wniosków o zwrot części kosztów ubezpieczenia zwierząt. Kto może złożyć wniosek o dofinansowanie?

    AI Act zatwierdzony. Kiedy wejdzie w życie? 5 wniosków, które są szczególnie ważne dla firm z sektora biomedycznego

    Znamy już finalny, zaakceptowany przez państwa członkowskie draft AI Act – unijnej ustawy o Sztucznej Inteligencji. Jaki wpływ wywrze ona na działalność firm z sektora biomedycznego? Prezentujemy 5 najważniejszych wniosków. 

    REKLAMA