| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes i finanse > Za mało informacji w internecie

Za mało informacji w internecie

Polskie spółki mają gorsze niż firmy z sąsiednich krajów standardy udostępniania w internecie informacji o członkach zarządów i rad nadzorczych.


Polskie firmy nie są już liderem pod względem relacji inwestorskich on-line - wynika z raportu przeglądu i oceny stron internetowych dziesięciu największych spółek giełdowych z krajów Europy Środkowo--Wschodniej przygotowanego przez organizacje branżowe analizujące rynki kapitałowe (United States Agency for International Development oraz East-West Management Institute).

 

Nasze firmy gorzej niż węgierskie wypadają w zakresie udostępniania dodatkowych informacji o osobach zasiadających w zarządach i radach nadzorczych. Informacje takie zamieściło 70 proc. polskich spółek uwzględnionych w rankingu (m.in. PKO BP, Bank Pekao, Telekomunikacja Polska, PGNiG, PKN Orlen, KGHM). Każdy z tych podmiotów posiadał stronę internetową w języku polskim i angielskim oraz publikował na niej listę członków zarządu i rady nadzorczej spółki, ale 30 proc. z nich nie podaje dodatkowych informacji o tych osobach.

Zdaniem ekspertów ogólnie dostępne informacje związane z corporate governance, takie jak noty biograficzne dyrektorów non-executive, są tylko jednym z mierników dobrego zarządzania i z tym duże polskie firmy sobie radzą.

- Wyniki badania nie idą w parze z wielkością i znaczeniem polskiego rynku giełdowego, który jest największy w tym regionie - bagatelizuje Matthew Tebeau, partner zarządzający Ray&Berndtson Poland and Ukraine.

- Najwyższe zyski wcześniej czy później uzyskają te firmy, które będą działały najbardziej przejrzyście. Internet jest jednym z najlepszych miejsc, aby się zaprezentować - podkreśla Matthew Tebeau.

Z kolei z raportów Komisji Europejskiej wynika, że standardy corporate governance w krajach członkowskich znacznie poprawiły się. Jednak na wynagrodzenie kadry zarządzającej i nadzorczej w niektórych krajach członkowskich wciąż nie wymaga się zgody (bądź akceptacji) walnego zgromadzenia akcjonariuszy.

82 proc. spółek środkowoeuropejskich zamieszcza w internecie listę członków zarządu

PIOTR TROCHA

piotr.trocha@infor.pl

 
 
reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
Personel i Zarządzanie 4/201730.03 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Myloview.pl

Fachowcy branży designu wnętrzarskiego, postanowili stworzyć miejsce dla użytkowników internetu, które pozwoli na wybór dekoracji ściennej najwyżej jakości - myloview.pl. Platforma artystyczna myloview.pl, to sklep internetowy, który pozwoli Państwu na wyposażenie wnętrz oryginalnymi naklejkami, muralami, fototapetami oraz obrazami.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »