| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes i finanse > Za mało informacji w internecie

Za mało informacji w internecie

Polskie spółki mają gorsze niż firmy z sąsiednich krajów standardy udostępniania w internecie informacji o członkach zarządów i rad nadzorczych.


Polskie firmy nie są już liderem pod względem relacji inwestorskich on-line - wynika z raportu przeglądu i oceny stron internetowych dziesięciu największych spółek giełdowych z krajów Europy Środkowo--Wschodniej przygotowanego przez organizacje branżowe analizujące rynki kapitałowe (United States Agency for International Development oraz East-West Management Institute).

 

Nasze firmy gorzej niż węgierskie wypadają w zakresie udostępniania dodatkowych informacji o osobach zasiadających w zarządach i radach nadzorczych. Informacje takie zamieściło 70 proc. polskich spółek uwzględnionych w rankingu (m.in. PKO BP, Bank Pekao, Telekomunikacja Polska, PGNiG, PKN Orlen, KGHM). Każdy z tych podmiotów posiadał stronę internetową w języku polskim i angielskim oraz publikował na niej listę członków zarządu i rady nadzorczej spółki, ale 30 proc. z nich nie podaje dodatkowych informacji o tych osobach.

Zdaniem ekspertów ogólnie dostępne informacje związane z corporate governance, takie jak noty biograficzne dyrektorów non-executive, są tylko jednym z mierników dobrego zarządzania i z tym duże polskie firmy sobie radzą.

- Wyniki badania nie idą w parze z wielkością i znaczeniem polskiego rynku giełdowego, który jest największy w tym regionie - bagatelizuje Matthew Tebeau, partner zarządzający Ray&Berndtson Poland and Ukraine.

- Najwyższe zyski wcześniej czy później uzyskają te firmy, które będą działały najbardziej przejrzyście. Internet jest jednym z najlepszych miejsc, aby się zaprezentować - podkreśla Matthew Tebeau.

Z kolei z raportów Komisji Europejskiej wynika, że standardy corporate governance w krajach członkowskich znacznie poprawiły się. Jednak na wynagrodzenie kadry zarządzającej i nadzorczej w niektórych krajach członkowskich wciąż nie wymaga się zgody (bądź akceptacji) walnego zgromadzenia akcjonariuszy.

82 proc. spółek środkowoeuropejskich zamieszcza w internecie listę członków zarządu

PIOTR TROCHA

piotr.trocha@infor.pl

 
 

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Nowak-Piechota

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK