REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

NewConnect szansą na rozpoczęcie kariery giełdowej

Jagiełło-Szostak Magdalena
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Małym i średnim przedsiębiorstwom dość trudno pozyskać kapitały na rynku kapitałowym, bowiem wejście na regulowany rynek giełdowy wiąże się z wysiłkiem finansowym i organizacyjnym często przekraczającym ich możliwości.


Dla małych przedsiębiorstw pojawia się obecnie obiecująca perspektywa, bowiem 30 sierpnia Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie uruchamia nowy rynek - alternatywny system obrotu pod nazwą NewConnect - o znacznie prostszych wymogach formalnych i niższych kosztach debiutu i notowań. Platforma będzie skierowana przede wszystkim do dynamicznych, innowacyjnych przedsiębiorstw w początkowej fazie rozwoju, których kapitalizacja nie przekracza 20 mln zł, poszukujących kapitału w wysokości od kilkuset tysięcy do kilkunastu milionów złotych.

REKLAMA

 
Zadebiutować na NewConnect będzie można na dwa sposoby. Tradycyjnym sposobem wprowadzenia akcji do obrotu jest oferta publiczna, z zachowaniem wymagań, jakie obowiązują na rynku regulowanym.


Nowością proponowaną przez NewConnect jest tryb z wykorzystaniem private placement, czyli oferty prywatnej adresowanej do nie więcej niż 99 podmiotów (inwestorów instytucjonalnych i prywatnych). Skorzystanie z tej ścieżki pozwoli skrócić okres finalizacji przygotowań do notowań nawet poniżej trzech miesięcy. Należy zwrócić uwagę na fakt, że za przygotowanie spółki i jej zarządu do funkcjonowania w alternatywnym systemie obrotu odpowiadać ma autoryzowany doradca. Tę rolę mogą pełnić wiarygodne firmy inwestycyjne, kancelarie prawne, firmy audytorskie i firmy doradztwa finansowego. Na liście uprawnionych prowadzonej przez GPW jest już wpisanych blisko 40 podmiotów. Koszty spółki związane z działaniami autoryzowanego doradcy będą mogły podlegać refundacji z unijnych funduszy pomocowych przewidzianych dla MŚP. Także po debiucie emitent przez co najmniej rok od pierwszego notowania będzie mógł liczyć na pomoc autoryzowanego doradcy w zakresie wypełniania obowiązków informacyjnych oraz oczekiwać doradztwa w obszarze funkcjonowania na rynku NewConnect.

Niski koszt i niewielkie wymogi formalne dla przedsiębiorstw są bezspornym atutem rynku NewConnect. Regulacje dotyczące NewConnect
zostały opracowane przez GPW i zaakceptowane przez KNF. Przedmiotem obrotu mogą być zdematerializowane akcje, PDA, prawa poboru, kwoty depozytowe i inne udziałowe papiery wartościowe. Opłata za wprowadzenie akcji lub innych instrumentów do obrotu pobierana jednorazowo od emitenta wyniesie 3 tys. zł, i tyle samo opłata roczna za notowanie, przy czym tej drugiej nie pobiera się za pierwszy rok notowań. Określone zostały też forma i zakres sporządzania dokumentu informacyjnego, koniecznego w związku z ubieganiem się o wprowadzenie do obrotu na NewConnect oraz zasady obrotu. W przypadku oferowania akcji w trybie oferty niepublicznej, GPW deklaruje rozpoczęcie notowań spółki już w pięć dni od złożenia dokumentu informacyjnego. Ułatwienia w przygotowaniu do debiutu to nie wszystko, także później obowiązki informacyjne są znacznie mniej obciążające, np. nie trzeba audytować sprawozdań półrocznych ani sporządzać raportów kwartalnych.

NewConnect wychodzi naprzeciw potrzebom nie tylko przedsiębiorstw poszukujących kapitałów, lecz również inwestorów.
Inwestycje w akcje małych i średnich firm z jednej strony łączą się z o wiele wyższym, niż przy dużych spółkach o ustalonej renomie, poziomem ryzyka, z drugiej zaś strony stwarzają możliwość osiągnięcia ponadprzeciętnych zysków. Tego rodzaju inwestycjami jest zainteresowanych wielu inwestorów, którym dotychczas brakowało bezpiecznej platformy dokonywania transakcji. Do tej grupy należą m.in. fundusze private equity lub venture capital, fundusze hedgingowe oraz inwestorzy indywidualni akceptujący wyższe ryzyko.


MAGDALENA JAGIEŁŁO-SZOSTAK

dyrektor departamentu inwestycyjnego, Bank Gospodarstwa Krajowego

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA