| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes i finanse > Jakie są korzyści z wprowadzenia spółki na giełdę

Jakie są korzyści z wprowadzenia spółki na giełdę

Poszukujemy kapitału na rozwój i modernizację przedsiębiorstwa. Jesteśmy średniej wielkości spółką z o.o. Zastanawiamy się nad wprowadzeniem jej na giełdę w celu pozyskania kapitału. Jakie korzyści i zagrożenia się z tym wiążą? Czy lepiej wybrać ofertę publiczną czy prywatną?

l  Podglądanie przez konkurencję. Spółki publiczne mają określone obowiązki informacyjne. Muszą regularnie ujawniać swoje sprawozdania finansowe oraz strategiczne plany, które mogą wpływać na cenę akcji. Odbiorcami tego typu danych publikowanych przez spółkę mogą być nie tylko akcjonariusze, ale również konkurencja. Zarząd firmy nie zawsze chce informować o pewnych transakcjach, uzyskanych warunkach kredytowych czy planach na przyszłość. Ujawnienie przejściowych strat czy trudności płatniczych może także negatywnie wpłynąć na kontakty z partnerami handlowymi i kredytodawcami.

l  Nacisk na bieżące zwiększanie zysków. Ze względu na to, że ceny akcji zależą w znacznym stopniu od bieżących wyników finansowych, zarząd znajduje się często pod presją utrzymania ciągłego wzrostu zysków. To może prowadzić do podejmowania krótkowzrocznych decyzji, które mogą być w sprzeczności z długoterminowymi strategiami rozwoju. Przykładowo, chcąc się wykazać większym zyskiem, spółka może obecnie zrezygnować z ważnego, lecz kosztownego projektu, który przyniósłby duże korzyści za kilka lat.

l  Obowiązki informacyjne. Spółka publiczna zobowiązana jest do publikacji wielu raportów: kwartalnych, półrocznych i rocznych. Dwa ostatnie muszą być przeglądowe (półroczny) i badane (roczny) przez biegłego rewidenta. Spółka zobowiązana jest także niezwłocznie publikować raporty bieżące w przypadku zaistnienia wydarzeń mogących mieć wpływ na cenę akcji. Dodatkowo istnieje wiele obowiązków związanych z przekroczeniem określonej liczby głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy.

l  Obserwowanie poczynań spółki. Nie tylko konkurencja, ale także inwestorzy będą na bieżąco śledzić, co się dzieje w spółce i jakie decyzje są podejmowane. Może to spowodować np. ograniczenia w prowadzeniu biznesu z powiązanymi spółkami.

l  Stosunkowo długi czas oczekiwania na środki. Procedury związane z przygotowaniem emisji i samą emisją trwają znacznie dłużej, niż uzyskanie kredytu bezpośrednio z banku.

l  Wahania kursów akcji. Notowania na giełdzie podlegają silnym wahaniom, co nierzadko nie ma związku z sytuacją spółki. W czasie bessy większość akcji traci na wartości, co powoduje, że wartość rynkowa firmy maleje. Może to wywołać niezadowolenie wśród kontrahentów, a także pracowników posiadających papiery spółki lub opcje na ich zakup.


Podsumowując, należy stwierdzić, że efektywność emisji publicznej jest wyższa w porównaniu z emisją prywatną, ponieważ spółka prywatna może oferować swoje papiery wartościowe jedynie ograniczonej liczbie podmiotów. Dostęp do kapitału w przypadku spółki publicznej jest nieporównywalnie większy, a sama oferta może być wsparta skuteczną akcją promocyjną. Efekty z takiej emisji mogą się więc okazać znacznie większe. Ponadto znaczącym czynnikiem dającym przewagę emisji publicznej nad prywatną jest płynność, tzn. możliwość łatwej sprzedaży kupionych akcji.

Za emisją prywatną z kolei przemawiają mniejsze wymagania i koszty.


Łukasz Kusak

ekspert w zakresie finansów i funduszy europejskich, pracownik redakcji

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dr Katarzyna Pawłowska

Doradca Podatkowy (nr wpisu 11638)

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK