| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes i finanse > Jak skorzystać z konta lokacyjnego

Jak skorzystać z konta lokacyjnego

Jeśli firma posiada na koncie pieniądze, które przez dzień, tydzień lub pół miesiąca nie będą wykorzystane, opłacalne staje się otwarcie konta lokacyjnego powiązanego z kontem firmowym.


Dzięki temu przedsiębiorca uzyskuje oprocentowanie wyższe niż na firmowym ROR, a jednocześnie pieniądze te pozostają w każdej chwili do jego dyspozycji. W przypadku konta obsługiwanego przez Internet przelewy miedzy ROR a rachunkiem lokacyjnym są łatwe do przeprowadzenia. Kilkuminutowa operacja pozwala na umieszczenie pieniędzy firmy na koncie lokacyjnym nawet na jeden dzień lub weekend.

 


Rachunek lokacyjny można otworzyć jako konto dodatkowe do konta firmowego. Środki umieszczone przez przedsiębiorcę na takim rachunku są obecnie oprocentowane w przedziale 1,5-2,5% w skali roku. Natomiast typowy rachunek firmowy nie przynosi żadnych odsetek lub jego oprocentowanie jest minimalne (liczone w dziesiątych częściach procentu w skali roku).


Rachunek lokacyjny nie jest lokatą terminową. Przedsiębiorca może ulokować na nim pieniądze nawet na jeden dzień czy weekend. W przypadku wycofania środków nie traci odsetek naliczonych za okres przechowywania pieniędzy. Bank nie określa tu czasu trwania inwestycji.


Pojawienie się rachunków lokacyjnych jest ściśle związane z Internetem. Jest to zresztą eksponowany element oferty banków internetowych. Często oferują one usługi tworzące pakiet dla przedsiębiorcy. Pakiet taki tworzą np.: bezpłatne konto firmowe z niskimi opłatami za przelewy (zdarza się, że oferta obejmuje darmowe przelewy do US i ZUS), łatwa do uzyskania linia kredytowa, rachunek lokacyjny, 24-godzinny dostęp do pieniędzy poprzez internetowy serwis transakcyjny i sieć bankomatów.


Rachunek lokacyjny najlepiej otworzyć jako konto dodatkowe również ze względu na to, że może on być uboższy w zakresie oferowanych przez bank usług w porównaniu z typowym ROR. Ma to być często rachunek zależny od ROR. Przedsiębiorca może nie mieć możliwości wypłaty pieniędzy z rachunku lokacyjnego w bankomacie. Do rachunku tego typu bank może nie wydawać karty debetowej lub kredytowej. Drugim występującym ograniczeniem może być dopuszczenie przelewów z rachunku lokacyjnego tylko na rachunek firmowy. W tej wersji rachunku lokacyjnego wykorzystanie pieniędzy do zapłacenia należności wymaga więc wykonania dwóch przelewów:

1) z rachunku lokacyjnego na ROR - przelew realizowany przez bank natychmiast,

2) z ROR na rachunek wierzyciela - przelew realizowany w godzinach sesji wychodzących dla danego banku, jeżeli wierzyciel ma konto poza bankiem przedsiębiorcy.


Powodem zainteresowania przedsiębiorców kontami lokacyjnymi są problemy z szybkim wycofaniem pieniędzy zainwestowanych w inne aktywa (np. na rynku kapitałowym). Przykładowo, inwestując na GPW w akcje, należy pamiętać o zasadzie D + 3. Polega ona na tym, że dopiero po upływie trzech sesyjnych dni od kupna lub sprzedaży akcji następuje ostateczne rozliczenie transakcji na kontach w biurach maklerskich sprzedawcy i nabywcy akcji. D oznacza dzień, w którym inwestor sprzedał lub kupił akcje. D + 3 to dzień, w którym nastąpi przeniesienie ich własności. Dopiero po rozliczeniu sesji w dniu D + 3 inwestor będzie mógł wycofać pieniądze z biura maklerskiego na bankowe konto firmy. Zasada D + 3 nie tylko opóźnia moment wycofania pieniędzy z giełdy. Ma też znaczenie np. w zakresie rozliczeń podatkowych. Realizacja zlecenia kupna akcji na ostatniej sesji np. 2007 r. spowoduje, że będą one traktowane jako kupione w 2008 r. O zasadzie D + 3 nie pamięta wielu inwestorów, gdyż w czasie gry na giełdzie po sprzedaży akcji pieniądze są natychmiast dostępne dla inwestora - jednak tylko w przypadku wykorzystania ich do złożenia następnego zlecenia.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Gąsecka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK