| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes i finanse > Jak egzekwować zagraniczne należności

Jak egzekwować zagraniczne należności

Egzekwowanie należności zagranicznych rodzi znacznie więcej niejasności i problemów natury formalnoprawnej niż odzyskiwanie długów krajowych. Skomplikowana jest zwłaszcza windykacja sądowa.


Globalizacja światowej gospodarki powoduje, że lokalni producenci poszukują nowych zagranicznych rynków zbytu. Dla każdej - zwłaszcza niewielkiej - firmy pozyskanie nowego kontrahenta może oznaczać ożywienie jej obrotów, zwiększenie zysków i rozwój. Często jednak bywa i tak, że klient po zrealizowaniu zlecenia nie zapłaci rachunku w terminie lub w ogóle nie poczuwa się do jego uregulowania.


Od razu okazuje się, że brak skuteczności w tych działaniach jest spowodowany barierą językową. Do tego również często dochodzi nieznajomość aspektów kulturowych, gospodarczych i innych związanych z geograficzną lokalizacją dłużnika. W takich sytuacjach wierzyciele zastanawiają się, czy warto podejmować trud i ponosić dodatkowe koszty, aby odzyskać nieuregulowane należności od zagranicznych kontrahentów.


- Polscy kontrahenci często nie zdają sobie sprawy z faktu, że w niektórych krajach Unii Europejskiej nawet do 70 proc. należności regulowanych jest z opóźnieniem. Powoli zdobywają doświadczenie w tym aspekcie i uczą się, że w stosunku do nierzetelnych kontrahentów zagranicznych należy działać tak, jak w stosunku do polskiego dłużnika - szybko i profesjonalnie - dowodzi Joanna Syzdół, dyrektor działu windykacji Coface Poland.


Wprawdzie czynnik czasu jest bardzo istotny podczas każdego odzyskiwania długu, ale w windykacji zagranicznej ma on dodatkowe znaczenie. Im później rozpocznie się działania windykacyjne, tym trudniej będzie odzyskać należności, a cały proces windykacji prawdopodobnie również ulegnie wydłużeniu.


Szybkie rozpoczęcie polubownych działań windykacyjnych w stosunku do zagranicznych eksporterów daje dużą szansę na przyspieszenie wyegzekwowania należności. A windykacja zagraniczna trwa zazwyczaj 120-160 dni, niezależnie od kraju, w którym dłużnik ma siedzibę.


Tymczasem większość spraw, które trafiają do windykacji zagranicznej, to należności trudne, które często wierzyciel próbował bezskutecznie wcześniej odzyskać samodzielnie. Dodatkowo należności te są znacznie przeterminowane.


- Cały proces windykacji zagranicznej przedłuża się znacznie również dlatego, że często należności kierowane do windykacji zagranicznej to duże kwoty, gdzie istnieje trudność spłacenia zaległości jednorazowo i wymagane jest rozłożenie spłaty zadłużenia na raty - podkreśla Joanna Syzdół.


W odzyskiwaniu należności - a szczególnego znaczenia nabiera to przy zagranicznych długach - niezwykle ważne jest posiadanie odpowiedniej dokumentacji. Należy zatem pilnować wszelkich umów, faktur, potwierdzeń przyjęcia towaru, ustaleń dotyczących sposobu jego dostawy i jakości. Pozwoli to ograniczyć możliwość uznania długu jako należności sporu, np. ze względu na niezgodne z zamówieniem opakowanie lub termin dostawy.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

INDOS SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK