| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes i finanse > Jak napisać skuteczne wezwanie do zapłaty

Jak napisać skuteczne wezwanie do zapłaty

Mam wielu kontrahentów, którzy nie płacą. Moja księgowa wysyła raz w miesiącu do wszystkich, którzy mają zaległości, standardowe wezwania do zapłaty, jednak nie dają one żadnego efektu. Jak powinno wyglądać wezwanie do zapłaty, żeby wywołało pożądany efekt? Z jakich elementów powinno się składać?


Odpowiedź


Nie ma jednego „cudownego” wzoru wezwania do zapłaty, na które każdy dłużnik zareaguje uregulowaniem świadczenia. Jednak jest kilka podstawowych zasad, których złamanie mści się brakiem reakcji ze strony dłużników na nasze monity. Podstawowa zasada mówi, że im szybsza jest nasza reakcja, tym większą mamy szansę powodzenia. Dlatego też nie ma sensu wysyłać do niepłacącego kontrahenta 7-10 monitów tej samej treści, bo nic one już nie zmienią. Do takiego opornego klienta wysyłamy 2, maksymalnie 3 wezwania. Powinny być one coraz ostrzejsze w wymowie: od przypomnienia, że kontrahent nie uiścił zapłaty do wezwania przedsądowego (co warto wyraźnie zaznaczyć w nagłówku wezwania). W każdym piśmie należy podać, z jakiego tytułu powstało zadłużenie, ile wynosi, warto obliczyć odsetki od należności oraz koszty w przypadku dochodzenia roszczenia przed sądem. I przede wszystkim należy podać datę, do kiedy oczekujemy na zapłatę należności. Termin powinien być stosunkowo krótki, aby niepotrzebnie nie przedłużać całej procedury (co jest szczególnie istotne w przypadku, gdybyśmy musieli przeprowadzić jeszcze całe postępowanie cywilne - od wniesienia pozwu do egzekucji). Z drugiej strony powinien dawać dłużnikowi realną szansę na wywiązanie się z zapłaty (jeśli zakreślimy termin 3-dniowy, to może się zdarzyć, że dłużnik odbierze wezwanie już po jego upływie, bo np. był w podróży służbowej). Warto podać również nasz numer konta, tak aby dłużnik nie mógł wymawiać się jego brakiem, oraz osobę uprawnioną do kontaktu (na wypadek, gdyby brak zapłaty wynikał z przyczyn nieleżących po stronie dłużnika). Warto także sprawdzić, czy wezwanie adresujemy do osoby odpowiedzialnej w firmie za zapłatę należności (żeby nasza korespondencja nie „krążyła” po całej firmie). Monit wysyłamy listem poleconym za potwierdzeniem odbioru (dowód doręczenia wezwania może nam posłużyć jako dowód w trakcie postępowania sądowego o zapłatę). Jeśli współpracujemy z firmą windykacyjną bądź kancelarią prawniczą, która przejmie sprawę po bezskutecznym upływie terminu wskazanego w monicie, należy ten fakt wymienić w piśmie. Nie wolno zapominać o przystawieniu pieczątki Krajowego Rejestru Długów, jeżeli takową dysponujemy. Będzie ona sygnałem dla dłużnika, że jesteśmy uprawnieni do wpisania go do tego rejestru.

19,90 złFaktury 2014 - PDF

Aktualizacja: 23.07.2007

Źródło:

Poradnik Gazety Prawnej
Personel i Zarządzanie189,00 zł
avatar

2011-11-02 20:28 Zgłoś

Płaczacym, że są gnębieni, moge powiedzieć tyle, ze nie mozna przerzucać własnych problemów płatniczych na innych. Wszego kontrahenta naprawde nie interesuje to, czy ktos Wam zapłacił, czy nie. Na utrzymanie płynnosci finansowej jest kilka prostych metod. Można zawrzeć umowę faktoringową. Można zawrzeć umowę i oferować towar w leasingu. Można się zabezpieczać wekslami in blanco (chociaż to już nie jest cudowne panaceum jeśli mamy do czynienia z bankrutem). Zeby zweryfikować kontrahenta: Zaliczki wstepnie najgorzej weryfikuja rzetelność zleceniodawcy (choć nie zawsze). Mozna korzystac z bazy KIR lub zapytań do firmy faktoringowej/leasingowej jesli mamy z nimi umowę. A odzysk należności? też przecież jest mnóstwo mozliwości. mozna skorzystać z uprzejmości urzedu skarbowego (jest doskonały mechanizm zgodny z przepisami skarbowymi). Działa wezwanie do zapłaty wysyłane mailbomberem - kilkanaście tysięcy wezwań dziennie (wolno! to nie spam!). Wezwanie do zapłaty publikowane w formie ogłoszenia prasowego tez potrafi zadziałać. Oczywiscie plus wszystkie standardowe metody windykacji (głównie wpis do rejestru dłuzników prowadzonego przez Krajową Izbę Rozliczeniową).

avatar

2010-09-19 21:02 Zgłoś

xfzsgsf

avatar

2010-02-03 16:49 Zgłoś

Windykacja windykacją,ale do cholery czemu Urzędy skarbowe milcza czemu nie pomagają ściągać należności ,my swoje zobowiązania wobec urzedu musimy sprostać

TERMINARZ

LIP25
TydzieńPWŚCPSN
2730123456
2878910111213
2914151617181920
3021222324252627
3128293031010203

Ostatnio na forum

zobacz więcej »

Narzędzia przedsiębiorcy

Eksperci infor.pl

Anna Resiak

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem Infor.pl »