| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes i finanse > Czy warto stosować karty upominkowe

Czy warto stosować karty upominkowe

Wydawane pracownikom bony towarowe cieszą się niezmiennie bardzo dużą popularnością. Jednak mogą one być z powodzeniem zastąpione przez karty upominkowe (elektroniczne karty przedpłacone), które są bardziej wygodne i funkcjonalne.


Od kilku lat na krajowym rynku dostępna jest nowa usługa bankowa - elektroniczna karta przedpłacona. Jest ona rodzajem pieniądza elektronicznego na okaziciela. Prawie wszystkie dotychczas wydawane w naszym kraju karty były przypisane swoim posiadaczom - na awersie karty widniało imię i nazwisko posiadacza. Tym samym z karty mogła korzystać tylko osoba, której karta była przypisana. W omawianym przypadku tego typu ograniczenie nie istnieje.


Karta upominkowa jest tak samo funkcjonalna jak bony towarowe, jednak jej posiadacz może dokonać płatności w każdym punkcie akceptującym karty płatnicze. Nie jest ograniczony konkretnym sklepem lub listą/siecią sklepów.


Niewątpliwą przewagą karty upominkowej nad bonem jest również to, że nie trzeba wykorzystywać przy pierwszym zakupie całego nominału karty. Jedną kartą można wykonać kilka płatności w różnych punktach handlowych. Natomiast w przypadku bonów towarowych klient musi wykorzystać go w całości przy pierwszej transakcji, gdyż nie ma możliwości otrzymania reszty.


Podobnie jak w przypadku kart pre-paid stosowanych w telefonach komórkowych karty upominkowe mają z góry określoną wartość. Jest to 50, 100, 200, 300 lub 500 zł. Koszt zakupu karty wynosi 5 zł dla karty o nominale 50 zł i 10 zł dla pozostałych kart. Zaletą jest numer PIN służący do aktywowania karty. PIN konieczny jest również w momencie dokonywania płatności. W razie kradzieży lub zgubienia osoba korzystająca z karty może ją zastrzec i poprosić bank o wypłatę pozostałych na niej środków (zgłoszenie żądania wykupu pieniądza elektronicznego). W przypadku bonu towarowego znalazca lub złodziej może go wykorzystać podobnie jak gotówkę, a posiadacz bonu nie ma żadnej możliwości odzyskania równowartości bonu.


Kolejną zaletą jest możliwość dokonywania kartą płatności internetowych. Jest to opcja, której nie ma nawet wiele wydawanych do konta osobistego kart debetowych. Ponadto wiele osób ma (uzasadnione) obawy przed dokonywaniem zakupów przez Internet z wykorzystaniem standardowych kart płatniczych. Klienci obawiają się, że podany w Internecie numer karty zostanie w nieuczciwy sposób wykorzystany. W przypadku karty upominkowej bez obaw można dokonać płatności w Internecie - ryzykujemy tylko kwotę znajdującą się na karcie.


Na rewersie karty nadrukowany jest również kod CVV, który jest wymagany przy dokonywaniu transakcji internetowych.

Korzystanie z karty upominkowej nie wymaga posiadania konta osobistego, zatem jej użytkownik nie ponosi żadnych dodatkowych kosztów. Także same transakcje bezgotówkowe nie są obarczone żadnymi dodatkowymi prowizjami - posiadacz karty może dokonywać płatności z wykorzystaniem pełnego nominału oznaczonego na jej awersie.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Kuczkowski

Radca prawny, partner, kieruje biurem kancelarii Raczkowski Paruch w Poznaniu. Od ponad 12 lat doradza klientom w zakresie prawa pracy. Posiada szczególnie bogate doświadczenie w zbiorowych stosunkach pracy, w tym w zakresie rozwiązywania i wdrażania układów zbiorowych i innych porozumień ze stroną związkową, gwarancji pracowniczych, prowadzenia sporów zbiorowych i negocjacji ze związkami zawodowymi. Prowadził szereg restrukturyzacji pracowniczych obejmujących zarówno zwolnienia grupowe, jak i programy dobrowolnych odejść oraz inne formy zmniejszania poziomu zatrudnienia. Doradza przy zatrudnianiu kadry menedżerskiej wysokiego szczebla. Bardzo często reprezentuje klientów przed sądami pracy. Ma dużą znajomość branży transportowej i produkcyjnej. Pracował w renomowanych polskich kancelariach.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK