| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes i finanse > Czy producent może być finansującym w leasingu kapitałowym

Czy producent może być finansującym w leasingu kapitałowym

Niektórzy nasi klienci ze względu na brak odpowiednich środków chcieliby nabywać produkowane przez nas maszyny w leasingu finansowym. Czy spółka z o.o. nieprowadząca dotychczas działalności leasingowej może leasingować wyprodukowane przez siebie maszyny?

• umowa powinna zawierać postanowienie, że odpisów amortyzacyjnych w podstawowym okresie umowy dokonuje korzystający.

W przypadku tej umowy do przychodów finansującego i odpowiednio do kosztów uzyskania przychodów korzystającego nie zalicza się opłat, w części stanowiącej spłatę wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych.
 

Przykład
Spółka z o.o. na podstawie umowy leasingu kapitałowego oddała w leasing wyprodukowaną przez siebie maszynę. Wartość początkowa tej maszyny wynosi 60 000 zł. Umowa leasingu została zawarta na okres trzech lat, a suma opłat leasingowych wynosiła 72 000 zł. W tym kwota 60 000 zł stanowi spłatę wartości początkowej maszyny, natomiast 12 000 zł to raty odsetkowe. Raty odsetkowe płacone są miesięcznie. W okresie tym odpisów amortyzacyjnych od tej maszyny będzie dokonywał korzystający.

Przychodem finansującego będą tylko miesięczne raty odsetkowe, rocznie w wysokości 12 000 zł : 3 = 4000 zł. Natomiast część czynszu leasingowego dotycząca spłaty wartości początkowej maszyny (rocznie 60 000 zł : 3 = 20 000 zł) nie będzie stanowiła przychodu.

Natomiast korzystający, jeżeli jest małym podatnikiem bądź rozpoczyna działalność gospodarczą, może dokonać jednorazowego odpisu amortyzacyjnego od wartości początkowej maszyny (art. 16k ust. 7 updop, art. 22k ust. 7 updof). A zatem już w miesiącu wprowadzenia tego środka trwałego może dokonać jednorazowego odpisu amortyzacyjnego w wysokości 60 000 zł (zakładając, że nie zostanie przekroczony limit 199 000 zł, do wysokości którego można w 2007 r. dokonywać jednorazowych odpisów amortyzacyjnych).

W związku z powyższym z jednej strony finansujący uzyska stosunkowo niewysoki przychód podatkowy w wysokości 12 000 zł (rocznie 4000 zł), choć w trakcie trwania umowy będzie uzyskiwał zwrot nakładów poniesionych na wytworzenie maszyny. Z drugiej zaś strony korzystający, spełniający ww. warunki, może zaliczyć jednorazowo do kosztów znacznie wyższą kwotę, równą wartości początkowej maszyny (60 000 zł).

Niemniej do kosztów finansującego nie będą zaliczane wydatki na wytworzenie maszyny będącej przedmiotem leasingu. Są one ustalane zgodnie z art. 16g ust. 4 updop, tj. według cen nabycia zużytych: rzeczowych składników majątku i wykorzystanych usług obcych, kosztów wynagrodzeń za prace wraz z pochodnymi, i innych kosztów dających się zaliczyć do wartości wytworzonej maszyny. Do kosztu wytworzenia nie zalicza się natomiast kosztów ogólnych zarządu, kosztów sprzedaży oraz pozostałych kosztów operacyjnych i kosztów operacji finansowych, w szczególności odsetek od pożyczek (kredytów) i prowizji, z wyłączeniem odsetek i prowizji naliczonych do dnia przekazania środka trwałego do używania.
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Bartłomiej Atys

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »