| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes i finanse > Jak ulokować wolne środki pieniężne firmy

Jak ulokować wolne środki pieniężne firmy

Nasza sprzedaż wykazuje dużą sezonowość. Są okresy, kiedy musimy skorzystać z kredytu, oraz takie, w których mamy nadmiar gotówki na koncie. W jaki sposób najkorzystniej ulokować wolne środki finansowe firmy? Interesuje nas zysk bez ryzyka.

 


rada

 


Do bezpiecznych sposobów oszczędzania wolnych środków finansowych firmy można zaliczyć takie instrumenty finansowe, jak: lokaty bankowe, konta oszczędnościowe czy niektóre fundusze inwestycyjne. To, który wariant będzie najkorzystniejszy, zależy bezpośrednio od wysokości kwoty środków pieniężnych oraz czasu, na jaki możemy ją ulokować. Szczegóły w uzasadnieniu.


uzasadnienie


Firmowe rachunki bieżące są bardzo nisko oprocentowane (około 0,1%) lub bank wcale nie nalicza odsetek od zgromadzonych na nich wkładów. Dlatego nie opłaca się przechowywać na nich pieniędzy, z których nie mamy zamiaru korzystać w najbliższym czasie. Istnieją znacznie lepsze sposoby lokowania wolnych środków pieniężnych.


Zaliczamy do nich:

l lokaty bankowe (terminowe)

l lokaty overnight

l konta oszczędnościowe

l fundusze inwestycyjne

Terminowe lokaty bankowe
to nadal najpopularniejszy (nie tylko wśród firm) sposób lokowania wolnych środków finansowych. Konstrukcja tej usługi jest prosta. Aby założyć lokatę bankową, należy określić kwotę wpłaty oraz okres jej trwania. Lokatę można założyć, udając się do placówki banku lub wydając dyspozycję przez system bankowości elektronicznej. Za założenie lokaty banki nie pobierają opłat.


Po zakończeniu okresu lokaty istnieją trzy możliwości (określamy je w momencie zakładania lokaty):

l kapitał (lokaty) + odsetki wracają na rachunek bieżący

l odsetki zostają skapitalizowane (doliczone do kapitału) i lokata się odnawia na taki sam okres

l kapitał pozostaje na rachunku lokaty, natomiast odsetki zostają przeniesione na rachunek bieżący


Występują lokaty ze stałym (w całym okresie jej trwania) lub zmiennym oprocentowaniem. Zmienne oprocentowanie lokaty uzależnione jest od kosztu pieniądza na rynku międzybankowym oraz od inflacji. Jeżeli mamy zamiar założyć lokatę na dłuższy czas, warto zastanowić się, czy stopy procentowe mają tendencję rosnącą, czy też malejącą. W pierwszym przypadku bardziej opłaca się założyć lokatę ze zmiennym oprocentowaniem, a w drugim - ze stałym.


W razie zlikwidowania lokaty bankowej przed terminem wygaśnięcia banki (w większości przypadków) nie naliczają odsetek. Mogą być one również w znaczący sposób ograniczone.

Dlatego warto założyć kilka lokat na mniejsze kwoty (na ten sam okres) niż jedną o większej wartości.
Jeśli będziemy potrzebować części pieniędzy znajdujących się na lokatach - zlikwidujemy tylko tyle, ile w danym momencie potrzebujemy. Pozostałe wolne środki nadal będą się znajdowały na wyżej oprocentowanych lokatach. Ilustruje to przykład 1.
Przykład 1

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Cyman i Wspólnicy sp. k.

Kancelaria prowadzi kompleksową obsługę prawną przedsiębiorców i osób nieprowadzących działalności gospodarczej w obszarach kontraktów, rozwiązywania sporów i zastępstwa procesowego, windykacji w kraju i za granicą, nieruchomości i budownictwa, podatków, spraw korporacyjnych, stosunków pracowniczych, zamówień publicznych, restrukturyzacji i upadłości, rynków finansowych i finansowania działalności gospodarczej, a także stosunków międzynarodowych i prawa europejskiego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK