REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Finanse

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Udzielenie spółce z o.o. pożyczki przez wspólnika lub członka zarządu

W jakiej formie powinna zostać zawarta umowa pożyczki pomiędzy jedynym wspólnikiem spółki z o.o. a spółką? Czy członek zarządu spółki z o.o., który udzielił spółce pożyczki, może żądać od pozostałych członków zarządu zwrotu jej części, jeśli egzekucja przeciwko spółce okazała się bezskuteczna?

Dynamiczny rozwój rynku leasingu

Istnienie ogromnego i bardzo płynnego rynku wtórnego pojazdów i środków transportu sprawia, że w tej dziedzinie zawieranych jest najwięcej umów leasingowych.

Jak faktoring może pomóc twojej firmie

Faktoring to nowoczesne narzędzie finansowania, które niesie ze sobą szereg komplementarnych usług i może być wykorzystywane w wielu biznesowych sytuacjach.

Jak zarządzać kontem osobistym i firmowym

By nie płacić podatku od nadwyżek finansowych, można zrezygnować z ich oprocentowania lub transferować nadwyżki na konto osobiste. Najlepiej w tym samym banku, który prowadzi rachunek gospodarczy.

REKLAMA

Ubezpieczenia na życie w małej firmie

Grupowe ubezpieczenia na życie coraz lepiej są wykorzystywane do motywowania pracowników. Choć fiskus znacznie ograniczył pole do działania, umiejętne korzystanie z takich produktów ubezpieczeniowych może dać sporo korzyści zarówno pracownikom, jak i pracodawcy.

Logistyka - jakość usług coraz częściej wygrywa z ceną

Na rynku usług logistycznych ciągle najważniejszym kryterium ich wyboru jest cena. Jednak jakość jest w coraz większym stopniu doceniana przez klientów. Zdają sobie sprawę z jej rzeczywistej wartości.

Samochody dla firm - zarządzanie flotą pojazdów

Nie warto kupować samochodów służbowych za gotówkę lub pieniądze z kredytu. Opłaca się natomiast skorzystać z usług firm zarządzających flotą - pisze Leszek Pomorski z ING Car Lease Polska.

Majątek z polisą

Niemal każda firma musi dziś korzystać z podstawowych ubezpieczeń majątkowych, z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych czy ubezpieczenia mienia.

REKLAMA

Zakupy przez Internet

Polskie firmy coraz częściej kupują w sieci. Kierownicy administracyjni oszczędzają w ten sposób czas, a firma - pieniądze. Handel internetowy z roku na rok zyskuje coraz większą popularność - zarówno wśród klientów indywidualnych, jak i wśród firm.

Giełda przyciąga młode, szybko rozwijające się przedsiębiorstwa

Już dziesięć spółek zadebiutowało na NewConnect - nowym rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Do końca 2007 roku notowanych może być przynajmniej kilkanaście firm. Rok po starcie na NewConnect ma być obecnych 100 rozwijających się, młodych przedsiębiorstw.

Jaka polityka w zakresie wypłat dywidend przynosi najlepsze efekty

Wypłacane dywidendy mają wpływ na stosunek właścicieli do spółki, na aktualne i przyszłe relacje inwestorskie. Przyjęta polityka powinna uwzględniać z jednej strony oczekiwania właścicieli, a z drugiej - plany inwestycyjne spółki oraz możliwości pozyskania dodatkowych kapitałów.

Dlaczego warto wybrać leasing jako formę finansowania działalności przedsiębiorstw

Ruchomości i coraz częściej również nieruchomości są przedmiotem transakcji leasingowych. Elastyczność oferty sprawia, że rynek ciągle się rozwija.

Leasing pomaga skorzystać z funduszy europejskich

Zasadą funduszy unijnych jest zasada refundacji. Polega ona na tym, że beneficjent musi najpierw ponieść wydatek w ramach projektu ze środków własnych lub pozyskanych z zewnątrz, a następnie ubiegać się o jego refundację ze środków Unii Europejskiej.

Ryzyko kredytowania

Banki inaczej szacują ryzyko kredytowe w stosunku do osób fizycznych, a inaczej do korporacji. To dlatego, że osoba fizyczna w relacjach z bankiem ma dwoistą naturę: jest i osobą prywatną, i przedsiębiorcą.

Korzyść z polisy grupowej

Nawet osoby zaangażowane w firmę rodzinną czy małą spółkę cywilną mogą wykupić wspólną polisę. Dzięki takiemu rozwiązaniu zaoszczędzą na składkach.

Małej firmie najłatwiej uzyskać kredyt celowy

Każdy liczący się na rynku bank ma bogatą ofertę kredytowania przedsiębiorstw. Na dodatek usystematyzowaną według wielkości firm, jak i ich potrzeb pożyczkowych. W tej drugiej kwestii zazwyczaj oferta podzielona jest na kredyty inwestycyjne służące finansowaniu wzrostu firmy, głównie zakupowi nowych składników majątku, oraz obrotowe przeznaczone na bieżące wydatki, od zakupu surowców po wydatki na opłacenie pracowników.

Podpis elektroniczny pozwala zaoszczędzić czas

Żeby podpisać dokumenty albo złożyć podanie w urzędzie, nie trzeba jechać na drugi koniec miasta. Można to zrobić przesyłając e-mail z własnego domu. Podpis elektroniczny daje gwarancję nienaruszalności przesyłanych dokumentów. Wiadomość z przesłanym dokumentem może odczytać tylko osoba, do której jest ona skierowana.

Wsparcie na ochronę własności przemysłowej

22 sierpnia br. rozpoczął się nabór wniosków o dofinansowanie w ramach programu pilotażowego Wsparcie na ochronę własności przemysłowej. Wnioski można składać do 31 października 2007 r. do godziny 16.00. Instytucją odpowiedzialną za zarządzanie programem, opracowanie dokumentacji, przyjęcie i rozpatrzenie wniosków, zawarcie umów o dofinansowanie oraz ich rozliczenie i monitoring jest Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.

Konto firmowe ułatwia kredytowanie

Większość banków udziela kredytów wszystkim właścicielom firm, kierując się ich sytuacją finansową i przedstawionymi zabezpieczeniami. Jednak klienci posiadający w danym banku konto firmowe mogą liczyć na ułatwiony dostęp do gotówki.

Handel internetowy - nowy obszar działalności

Na 7 mld zł szacuje się wartość polskiego handlu za pośrednictwem internetu w 2007 roku. Wraz z rozwojem tego segmentu usług, rośnie zapotrzebowanie na usługi kuriersko-pocztowe. Firmy kurierskie niechętnie podejmują się obsługi nowej grupy klientów. Wolą pozostać przy biznesie. Barierą jest wysoka cena za usługę kurierską.

Jak zdobyć nisko oprocentowaną pożyczkę na innowacyjne przedsięwzięcia

Jeżeli przedsiębiorca planuje inwestycję o charakterze innowacyjnym, nie musi koniecznie iść do banku po pieniądze. Może skorzystać z nisko oprocentowanej pożyczki ze środków Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). Wnioski przyjmowane są na bieżąco w siedzibie PARP.

Czy warto założyć sklep spożywczy

Jeśli dysponujemy lokalem o powierzchni przynajmniej 50 mkw. oraz kapitałem w wysokości 50-100 tys. zł, możemy się pokusić o poprowadzenie w ramach własnego biznesu małego sklepu spożywczego.

Z jakich poręczeń kredytowych korzystać

Banki chętniej udzielają kredytów przedsiębiorcom, za których poręczy fundusz. Mali przedsiębiorcy mogą o taką formę zabezpieczenia ubiegać się w lokalnych instytucjach. Firmy małe i duże mają do dyspozycji krajowy fundusz poręczeń, a jeśli chcą skorzystać ze środków unijnych - dodatkowo fundusz poręczeń unijnych.

Jak oceniać efektywność działania firmy

Ocena efektywności odgrywa znaczącą rolę w każdej jednostce gospodarczej. Jeśli firma jest nieefektywna, wcześniej czy później zbankrutuje. Warto więc poznać mechanizmy oraz charaktyrystykę głównych wskaźników efektywności, aby móc całościowo ocenić efektywność oraz umieć tworzyć specyficzne wskaźniki mierzące ją w szczególnych warunkach biznesowych.

Karta paliwowa ułatwia zarządzanie flotą samochodową

Karty paliwowe są jednym z najskuteczniejszych narzędzi efektywnego zarządzania wydatkami firmy. Korzystając z nich, można zaoszczędzić do 30 proc. na kosztach zakupu paliwa.

Wakacje na 2008 rok w grudniu będzie można kupić 30 proc. taniej

Ponad połowę wakacyjnych wyjazdów do zagranicznych kurortów Polacy kupili w I kwartale. Oferty last minute wyszły z mody i stały się trudniej dostępne.

Pomoc nie tylko w razie awarii

Posiadanie odpowiednio dobranej polisy assistance może zapewnić kierowcy i pasażerom pojazdu wszechstronną pomoc w trudnych sytuacjach. Polisa oferowana jest przez ubezpieczycieli bezpłatnie do ubezpieczenia OC i AC, ale często tylko w wariancie podstawowym.

Pięć spółek zadebiutuje pierwszego dnia na NewConnect

Oficjalnie już wiadomo, że trzy spółki Wrocławski Dom Maklerski (WDM) oraz S4E i Digital Avenue złożyły wnioski do GPW o dopuszczenie do obrotu na rynku New Connect. Jednak na pierwszej sesji może zadebiutować nawet pięć firm.

II półrocze będzie lepsze dla spółek informatycznych

Wzrost gospodarczy i coraz większe inwestycje spowodowały, że w I półroczu rosły zamówienia w branży IT. Nie wszystkie giełdowe spółki potrafiły przełożyć to na dobre wyniki. W II półroczu ma być jednak lepiej.

Za mało informacji w internecie

Polskie spółki mają gorsze niż firmy z sąsiednich krajów standardy udostępniania w internecie informacji o członkach zarządów i rad nadzorczych.

NewConnect szansą na rozpoczęcie kariery giełdowej

Małym i średnim przedsiębiorstwom dość trudno pozyskać kapitały na rynku kapitałowym, bowiem wejście na regulowany rynek giełdowy wiąże się z wysiłkiem finansowym i organizacyjnym często przekraczającym ich możliwości.

Przelew wierzytelności nie zwalnia poręczyciela z długu

Przedsiębiorca poręczył kredyt zaciągnięty w banku przez spółkę z o.o. Bank i spółka z o.o. zawarli umowę przelewu wierzytelności, w której spółka przelała na bank wierzytelność wobec swego dłużnika - spółdzielni mieszkaniowej do wysokości zadłużenia w banku. Strony zastrzegły, że jeśli dług zostanie spłacony w terminie, przelew straci moc, a cedent stanie się z powrotem uprawniony do wierzytelności. Ponieważ po dokonaniu przelewu spółka nie dokonywała spłat, bank uzyskał tytuł wykonawczy obejmujący niespłacony kredyt i na jego podstawie wszczął egzekucję. Czy poręczyciel może podnieść zarzut, że umowa przelewu spowodowała wygaśnięcie długu kredytowego i uchylić się od odpowiedzialności?

Wykorzystanie aut firmowych może być tańsze dzięki najmowi

Dobre zaprojektowanie floty samochodowej pozwala firmie na oszczędności finansowe nawet do kilkuset tysięcy złotych rocznie. Pomagają w tym firmy car fleet management (CFM), oferując najem długoterminowy.

Rzetelna informacja gospodarcza ogranicza ryzyko w biznesie

Dzięki biurom informacji gospodarczej przedsiębiorcy mogą uzyskać wiedzę na temat regulowania płatności swojego kontrahenta. Banki mają lepszą ocenę ryzyka i mogą wprowadzać ułatwienia w procedurach przyznawania kredytów.

Czy klauzula wyklucza faktoring

Jestem przedsiębiorcą zajmującym się sprzedażą wytwarzanych przez siebie produktów. Większość odbiorców płaci należności w ramach wydłużonych terminów płatności. Utrudnia mi to utrzymanie płynności finansowej. Część kontrahentów w zawartych z nimi umowach zastrzegła sobie zakaz cesji wierzytelności. Czy to oznacza, że w odniesieniu do tych odbiorców nie mogę podpisać umowy o faktoring?

Jakie są korzyści z wprowadzenia spółki na giełdę

Poszukujemy kapitału na rozwój i modernizację przedsiębiorstwa. Jesteśmy średniej wielkości spółką z o.o. Zastanawiamy się nad wprowadzeniem jej na giełdę w celu pozyskania kapitału. Jakie korzyści i zagrożenia się z tym wiążą? Czy lepiej wybrać ofertę publiczną czy prywatną?

Czy rachunek firmowy jest potrzebny

W zakresie obowiązku zakładania rachunków firmowych trwa nieustanny spór. Z jednej strony urzędy skarbowe wywierają nacisk na przedsiębiorców, wzywając do założenia takiego rachunku, z drugiej strony przedsiębiorcy chcą uniknąć dodatkowych kosztów, gdyż prowadzenie rachunku firmowego kosztuje znacznie więcej niż osobistego.

Faktoring zapewnia ciągłość dostaw i płynność finansową

Korzystanie z faktoringu świadczy o profesjonalizmie zarządzających finansami firmy, a dla odbiorcy jest gwarancją ciągłości dostaw, bo ich dostawcy nie grozi utrata płynności.

Jak skorzystać z konta lokacyjnego

Jeśli firma posiada na koncie pieniądze, które przez dzień, tydzień lub pół miesiąca nie będą wykorzystane, opłacalne staje się otwarcie konta lokacyjnego powiązanego z kontem firmowym.

Jak zabezpieczyć spłatę i wykonanie zobowiązań ze strony kontrahentów

Przedsiębiorca, który pilnuje, żeby kontrahent przedstawił mu gwarancję ubezpieczeniową w związku z wykonaniem zadania, zabezpiecza się przed jego nierzetelnością. Jeśli sam ma polisę ubezpieczenia kredytu, ma pewność, że dostanie chociaż 80-90 proc. wartości wystawionych faktur.

Czy będzie kredyt technologiczny

Do niedawna przedsiębiorcy mogli korzystać z kredytu technologicznego, przeznaczając go np. za zakup maszyn i urządzeń do produkcji. Teraz dowiedziałem się, że tego kredytu już nie ma - został zastąpiony funduszami europejskimi na lata 2007-2013. Czy to prawda?

Dlaczego warto dokonywać fuzji i przejęć

Dokonując fuzji i przejęć, można doprowadzić do szybkiego rozwoju przedsiębiorstwa. Jednak podobnie jak w przypadku innych przedsięwzięć inwestycyjnych warto najpierw przeprowadzić analizę opłacalności takiego rozwiązania.

Jak egzekwować zagraniczne należności

Egzekwowanie należności zagranicznych rodzi znacznie więcej niejasności i problemów natury formalnoprawnej niż odzyskiwanie długów krajowych. Skomplikowana jest zwłaszcza windykacja sądowa.

Jak przeprowadzić emisję akcji

Publiczny rynek papierów wartościowych stanowi najbardziej prestiżowy segment rynku kapitałowego, rządzący się swoimi szczególnymi prawami, zasadami i standardami. Jest to rynek, na którym swoje miejsce znajdują zarówno drobni inwestorzy, jak i instytucje finansowe o charakterze ponadnarodowym.

Jak walczyć z egzekucją

W realiach walki rynkowej bardzo często zdarza się, że firmy mają problemy z płynnością finansową i płatnościami. Mogą one zresztą stać się udziałem każdego i choć prowadząc działalność nie zakładamy niepowodzenia, to jednak znajomość zasad postępowania w takim wypadku jest nieodzowna.

Jak napisać skuteczne wezwanie do zapłaty

Mam wielu kontrahentów, którzy nie płacą. Moja księgowa wysyła raz w miesiącu do wszystkich, którzy mają zaległości, standardowe wezwania do zapłaty, jednak nie dają one żadnego efektu. Jak powinno wyglądać wezwanie do zapłaty, żeby wywołało pożądany efekt? Z jakich elementów powinno się składać?

Czy warto stosować karty upominkowe

Wydawane pracownikom bony towarowe cieszą się niezmiennie bardzo dużą popularnością. Jednak mogą one być z powodzeniem zastąpione przez karty upominkowe (elektroniczne karty przedpłacone), które są bardziej wygodne i funkcjonalne.

Czy producent może być finansującym w leasingu kapitałowym

Niektórzy nasi klienci ze względu na brak odpowiednich środków chcieliby nabywać produkowane przez nas maszyny w leasingu finansowym. Czy spółka z o.o. nieprowadząca dotychczas działalności leasingowej może leasingować wyprodukowane przez siebie maszyny?

Jak ulokować wolne środki pieniężne firmy

Nasza sprzedaż wykazuje dużą sezonowość. Są okresy, kiedy musimy skorzystać z kredytu, oraz takie, w których mamy nadmiar gotówki na koncie. W jaki sposób najkorzystniej ulokować wolne środki finansowe firmy? Interesuje nas zysk bez ryzyka.

Czy wszyscy inwestorzy muszą mieć równy dostęp do informacji

Nasza mała spółka nierzadko inwestuje wolne kapitały w akcje spółek publicznych. Mamy jednak poczucie, że niektóre z nich nie wypełniają na czas wszystkich obowiązków informacyjnych ważnych dla inwestorów, i że naruszają w ten sposób równość dostępu do informacji. Jak obowiązek informacyjny spółek notowanych na publicznym rynku uregulowany jest w prawie giełdowym? Czy rzeczywiście emitent ma dobę na opublikowanie informacji ważnych dla inwestorów?

REKLAMA