| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Biuro rachunkowe > Zakładam biuro rachunkowe > Biuro rachunkowe - warunki otwarcia

Biuro rachunkowe - warunki otwarcia

Nim zaczniesz z sukcesem prowadzić biuro rachunkowe musisz spełnić wiele warunków uprawniających do jego prowadzenia. Znalezienie lokalu, czy założenie działalności gospodarczej to tylko niektóre z nich. Potrzebne są przede wszystkim uprawnienia wymagane do prowadzenia biura rachunkowego.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy o rachunkowości (art. 76a) usługowe prowadzenie ksiąg polega na świadczeniu usług w zakresie:

  • Prowadzenia, na podstawie dowodów księgowych, ksiąg rachunkowych, ujmujących zapisy zdarzeń w porządku chronologicznym i systematycznym,
  • Okresowego ustalania lub sprawdzania drogą inwentaryzacji rzeczowego stanu aktywów i pasywów,
  • Wyceny aktywów i pasywów,
  • Sporządzania sprawozdań finansowych,
  • Gromadzenia i przechowywania dowodów księgowych oraz pozostałej dokumentacji przewidzianej w ustawie.

Polecamy: Podatki 2014 – ustawa o VAT – stan prawny od 1 kwietnia 2014 r.

19,90 złFaktury 2014 - PDF

Polecamy: Faktury 2014

Prowadząc usługowo księgi rachunkowe jesteś uprawniony do:

  • Prowadzenia, w imieniu i na rzecz podatników, płatników i inkasentów, ksiąg podatkowych i innych ewidencji do celów podatkowych oraz udzielania im pomocy w tym zakresie,
  • Sporządzania, w imieniu i na rzecz podatników, płatników i inkasentów, zeznań i deklaracji podatkowych lub udzielania im pomocy w tym zakresie.

Porozmawiaj o tym naszym FORUM!

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na nasz Newsletter!

Warto pamiętać, że usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych i ksiąg podatkowych jest działalnością gospodarczą, mogą ją więc prowadzić:

  • Przedsiębiorcy, będący osobami fizycznymi, jeżeli są uprawnieni do wykonywania czynności z zakresu usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych,
  • Pozostali przedsiębiorcy, pod warunkiem, że czynności z tego zakresu będą wykonywane przez osoby uprawnione do wykonywania czynności z zakresu usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Aby uzyskać prawo do prowadzenia ksiąg rachunkowych należy uzyskać certyfikat księgowego bądź mieć wpis do rejestru biegłych rewidentów lub doradców podatkowych. Czynności te mogą również wykonywać adwokaci i radcowie prawni.

Certyfikat księgowego

Aby uzyskać certyfikat księgowy dający uprawnienia do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych należy spełnić jeden z następujących warunków:

1. Posiadać trzyletnią praktykę w księgowości oraz posiadać wykształcenie wyższe magisterskie uzyskane na kierunku rachunkowość lub na innym kierunku ekonomicznym o specjalności rachunkowość lub innej, dla której plan studiów i program kształcenia odpowiadał wymogom określonym przez organy uczelni dla specjalności rachunkowość, w jednostkach organizacyjnych uprawnionych, do nadawania stopnia naukowego doktora nauk ekonomicznych,

2. Posiadać trzyletnią praktykę w księgowości, posiadać wykształcenie wyższe magisterskie lub równorzędne na kierunku innym niż rachunkowość oraz ukończyć studia podyplomowe z zakresu rachunkowości w jednostkach organizacyjnych uprawnionych, do nadawania stopnia naukowego doktora nauk ekonomicznych,

3. Posiadać dwuletnią praktykę w księgowości i wykształcenie co najmniej średnie oraz złożyć z wynikiem pozytywnym egzamin sprawdzający kwalifikacje osób ubiegających się o certyfikat księgowy.

Polecamy: serwis Prowadzę biuro rachunkowe

avatar

2013-09-18 11:36 Zgłoś

Jeśli chodzi o lokal na biuro rachunkowe w Warszawie to polecam OmniOffice.pl Świetny adres w centrum, są też salki konferencyjne na spotkania z klientami. Jeśli ktoś dopiero zaczyna swój biznes to można wziąć tylko obsługę korespondencji.

avatar

2013-09-17 12:13 Zgłoś

ch...j

avatar

2011-11-25 09:10 Zgłoś

Witam, Biuro rachunkowe może założyć każdy, byle miał osobę z Certyfikatem MF na usługowe prowadzenie ksiąg. Bez takiego certyfikatu nie jest prawnie możliwa obsługa osób trzecich w ramach usług księgowych (niezależnie czy to będzie KPiR czy pełna księgowość). Dobrą rzeczą jest aby właściciel biura również miał taki certyfikat, gdyż już spotkałam się z biurami które bazowały tylko na certyfikatach zatrudnianych osób i poziom usług był bynajmniej marny.

HITY INFORU

TERMINARZ

LIP24
TydzieńPWŚCPSN
2730123456
2878910111213
2914151617181920
3021222324252627
3128293031010203

Narzędzia przedsiębiorcy

Eksperci infor.pl

Katarzyna Bundz

Opiekun Klienta SOHOfinance

Zostań ekspertem Infor.pl »