REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Na jakiej podstawie najkorzystniej zatrudniać i prawidłowo rozliczać członków zarządu spółek kapitałowych?

Na jakiej podstawie najkorzystniej zatrudniać i prawidłowo rozliczać członków zarządu spółek kapitałowych? /fot. Fotolia
Na jakiej podstawie najkorzystniej zatrudniać i prawidłowo rozliczać członków zarządu spółek kapitałowych? /fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Członkowie zarządu spółek kapitałowych mogą wykonywać swoją pracę na podstawie umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej. Mogą też pełnić swoją funkcję jedynie na podstawie aktu powołania. Zatrudnienie na umowę o pracę wiąże się z licznymi obowiązkami pracodawcy. Dlatego członka zarządu warto zatrudnić na innej podstawie niż stosunek pracy.

W spółkach kapitałowych członek lub członkowie zarządu są powoływani i odwoływani uchwałą wspólników lub rady nadzorczej, chyba że umowa bądź statut spółki stanowią inaczej. Niezależnie od aktu powołania między spółką a członkiem zarządu może zostać nawiązany drugi stosunek prawny. Członek zarządu spółki kapitałowej może zatem wykonywać swoje obowiązki na podstawie umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej.

REKLAMA

Akt powołania

REKLAMA

Wskutek powołania członka zarządu powstaje stosunek organizacyjny pomiędzy daną osobą fizyczną a spółką. Samo powołanie przez właściwy organ spółki członka zarządu do pełnienia funkcji nie oznacza nawiązania stosunku pracy w drodze powołania, w rozumieniu przepisów art. 68 ustawy - Kodeks pracy (dalej: k.p.), czy stosunku cywilnoprawnego wynikającego z zawarcia umowy zlecenia. Członek zarządu może pełnić swoją funkcję wyłącznie w ramach stosunku organizacyjnego, bez jednoczesnego pozostawania ze spółką w stosunku pracy czy zlecenia (wyrok SN z 26 listopada 2014 r., II PK 162/13).

Funkcja członka zarządu może być pełniona odpłatnie lub nieodpłatnie. W przypadku braku odpłatności za wykonywanie pracy po stronie spółki powstają określone konsekwencje podatkowe związane z uzyskaniem przychodu z tego tytułu (patrz interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 9 maja 2011 r., sygn. ILPB3/423-72/11-4/KS). Kodeks spółek handlowych nie przewiduje wprost wynagrodzenia dla członków zarządu za pełnienie funkcji. Nie ma natomiast żadnych przeciwwskazań, aby takie wynagrodzenie zostało ustanowione mocą uchwały organu powołującego, chyba że umowa lub statut spółki stanowią inaczej.

Zobacz serwis: Spółki

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Za członka zarządu sprawującego swoją funkcję wyłącznie na podstawie aktu powołania spółka nie opłaca żadnych składek ZUS. Tytuły skutkujące obowiązkiem ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego zostały zawarte w zamkniętym katalogu art. 6 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (dalej: ustawa systemowa) oraz w art. 66 ust. 1 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (dalej: ustawa zdrowotna). W tych przepisach ustawodawca nie wymienia aktu powołania. Tym samym w sytuacji gdy uchwałą zgromadzenia wspólników członkowi zarządu spółki, pełniącemu tę funkcję tylko na podstawie aktu powołania (bez zawierania dodatkowej umowy, np. umowy o pracę lub umowy o charakterze umowy zlecenia), przyznano wynagrodzenie, spółka nie ma obowiązku naliczania i opłacania składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Obowiązkiem spółki, jako płatnika podatku, jest pobranie z wypłaconego wynagrodzenia zaliczki na podatek dochodowy.

Taką wykładnię przepisów konsekwentnie potwierdza ZUS w swoich interpretacjach indywidualnych (m.in.: w interpretacji oddziału ZUS w Gdańsku z dnia 01 lutego 2016 r., znak: DI/100000/43/101/2016, indywidualnej interpretacji oddziału ZUS w Gdańsku z dnia 30 czerwca 2016 r., znak: DI/100000/43/616/2016 oraz indywidualnej interpretacji oddziału ZUS w Gdańsku z dnia 28 września 2016 r., znak: DI/100000/43/372/2016), wskazując, że:

"(...)stosownie do treści art. 6 ust. 1 oraz art. 11 i 12 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych powołanie na stanowisko członka zarządu (na mocy odpowiedniej uchwały) nie stanowi samoistnego tytułu podlegania ubezpieczeniom społecznym. W konsekwencji przychód uzyskany tytułem wynagrodzenia za prowadzenie spraw spółki przez członka zarządu powołanego mocą uchwały zgromadzenia wspólników nie będzie stanowił podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne (…)".

Zwolnienie z obowiązku podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu z tytułu pełnienia funkcji członka zarządu spółki na podstawie powołania potwierdzają również interpretacje Narodowego Funduszu Zdrowia ( np. decyzja nr 07/07/I/2014 z 17 marca 2015 r., dostępna na www.nfz.gov.pl).

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Na jakiej podstawie najkorzystniej zatrudniać i prawidłowo rozliczać członków zarządu spółek kapitałowych

W artykule przedstawiono również przykładowy wzór umowy o pracę na czas określony w celu wykonywania pracy na okres kadencji.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    Nowe technologie pomogą ograniczyć marnowanie żywności?

    Każdy długi weekend czy święta to ogromne kolejki do marketów spożywczych. Polacy, pomimo wysokich cen, znów kupią więcej jedzenia niż potrzebują a duża część trafi na śmietnik. Niegospodarne podejście do żywności jest ogromnym wyzwaniem w obliczu zmian klimatycznych i coraz większego wysiłku, jaki trzeba będzie włożyć, by ją wyprodukować. Jak wykorzystać do tego nowa technologię? 

    REKLAMA

    Słowo "siostrzeństwo" w słownikach języka polskiego?

    Sondaż przeprowadzony przez Answear.LAB wskazuje  że ponad połowa kobiet uważa, że słowo „siostrzeństwo” powinno zostać wprowadzone do słowników języka polskiego. 97 proc. zauważa i docenia sukcesy kobiet.

    Rolnicy i pożyczka lombardowa - zmiana przepisów ustawy

    Sejm zmienił przepisy ustawy o pożyczce lombardowej. Przepisy nakazujące stosować do rolników ustawę o konsumenckiej pożyczce lombardowej zostały uchylone.

    REKLAMA